73
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce73

Benefity = spokojenost ?

Pod pojem benefity by se daly shrnout všechny finanční i nefinanční výhody, které podniky nabízejí svým zaměstnancům a především na ně lákají nové kandidáty. Některé firmy nabízejí celé seznamy benefitů a jiné nabízejí třeba jenom závodní stravování či stravenky. Platí úměra, že více benefitů znamená spokojenějšího zaměstnance? Myslíme si že ne, v praxi je to většinou právě naopak.

Menší a střední podniky většinou moc benefitů na výběr nenabízejí, jejich personalisté se snaží přizpůsobit současnému trhu a trendům, ale u vedení dost často nepochodí a většina jejich návrhů je převážně z finančních důvodů zamítnuta. Výjimkou tak nebývají firmy, které nabízí pouze zákonnou 4týdenní dovolenou a zvýhodněné závodní stravování a více už nic. V těchto firmách však většinou vládne velmi „lidská“ atmosféra, personalisti a vedoucí se o své zaměstnance hezky starají, zaměstnanci táhnou za jeden provaz a společně mají zájem na rozvoji jejich zaměstnavatele.

Velké mezinárodní společnosti se většinou předhání v nabídce benefitů jako je dovolená navíc, kafeterie, penzijní připojištění, příplatky na dojíždění, vysoké náborové příspěvky. Z naší zkušenosti a z výsledků různých výzkumu jako je např. Great place to work ohromí široká paleta benefitů především nastupujícího nového zaměstnance, ale po čase fungování v podniku si na benefity všichni rychle zvykneme a už pro nás nejsou takovou motivací. Daleko důležitější pak pro nás zůstává fakt, zda je nám umožněno ve firmě odborně či kariérně růst, jaká je firemní kultura a zda mezi sebou jednotlivé týmy zaměstnanců spolupracují a zda se dá ve firmě v pohodě „dýchat“ a nejsme pouze a jenom jedno malé kolečko v systému obrovské mašinérie.

Shrnula bych to tak, že je určitě fajn, když nám firma nabízí nějaké benefity, minimálně pak dovolenou navíc, sick days či příležitostný home office, což jsou nejvíce oblíbené benefity mezi zaměstnanci. Jakýkoli benefit nás ale určitě dlouhodobě šťastnými neudělá, proto pokud se hlásíme k novému zaměstnavateli, tak doporučujeme především vnímat atmosféru firmy, např. jak se k nám chová na pohovoru vedoucí pracovník či personalista, vypadají zaměstnanci uhnaně a ve stresu či jsou v příjemné náladě? Je 18 hod. a je polovina kancelářských zaměstanců ještě v práci? Možná je to výjimka, ale může to být též standart, který se bude chtít po čase i po Vás. Zajímejme se především o to, jak spolu zaměstnanci navzájem spolupracují, zda firma podporuje odborný a kariérní růst svých pracovníků nebo zda je třeba možné přestupovat po několika letech do jiného týmu a učit se novým věcem a pohledům na věc? Některé firmy toto neumožňují vůbec, a tak to bývá obvykle jeden z nejčastějších důvodů odchodu a hledání nové práce.

Přejeme mnoho štěstí ve výběrových řízeních, které Vás čekají a pamatujte na to, že když ptáčka lapají… zkrátka že benefity jsou fajn, ale nejsou všechno…

 

Nevybrali jste si žádnou konkrétní pozici? Zašlete nám váš životopis a pobavíme se o možnostech, které se vám nabízi.