73
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce73

Ctnost, slušnost… vraťme do našich životů

Naše články a videa bývají vesměs pozitivní, ale teď nějak cítím, že je potřeba šťournout i do té horší stránky našich životů a vlastností.

Ctnost, slušnost… kam se nám vytratily, kam… Naše republika slaví 100 let od založení, připomínáme si dobu masarykovskou a do toho se setkáváme s dnešní realitou. Nemusíme tady zabíhat do politiky, toho vidíme okolo sebe až až. Podívejme se na dnešní dobu z pohledu nás personalistů, a to konkrétně na způsob komunikace a přístup některých uchazečů o práci. Jistě můžete namítnout, že stejné projevy neúcty můžeme najít v komunikaci firma versus zaměstnanec. A měli byste pravdu. Známe spoustu případů, kdy personalisté uchazečům vůbec nedávají vědět, zda ve výběrovém řízení uspěli či ne, nijak nezareagují na Váš zaslaný životopis. I to je běžná praxe. Bohužel. Díky tomuto článku třeba pochopíte, že každá mince má vždy dvě strany. A je na každém z nás, aby to změnil.

Naše (smutná) denní praxe

Denně se setkáváme s žádostmi kandidátů, kteří si neudělají ani chvíli na to, aby poslali k žádosti o pozici motivační dopis, kde vysvětlí, proč se hlásí. Přijde nám životopis kandidáta, který většinou jen do zprávy napíše, na jakou pozici se hlásí,nic víc. A takových žádostí na každou pozici přijde spousta a teď je na personalistovi, aby si udělal čas a jako detektiv každému volal a zjišťoval jeho pohnutky, proč se hlásí, co od toho očekává atd. Jenže který personalista má v dnešní době tolik času… Na střední škole jsme se učili obchodní korespondenci, psali jsme úřední dopisy a učili jsme se, jak je to důležitá součást jakékoli obchodní komunikace. A to myslím platí dodnes. Akorát dopisy se změnily v e-maily.

Hledáme teď k nám do kanceláře novou posilu a do inzerátu HR konzultant a markeťák jsem na závěr tučně napsala, že podmínkou dalšího jednání s kandidátem je jeho zaslaný životopis + motivační dopis, kde nám napíše, proč si myslí, že by pro nás mohl být přínosem. Přeci jenom to bude člověk do našeho týmu, a tak by měl vědět, co se sluší a patří a jak se správně komunikuje s kandidáty a zástupci firem. Přišly nám desítky reakcí a pouze pár kandidátů splnilo tuto základní podmínku. Ti, kteří nesplnili, dostali zamítavou odpověď a jednáme dále jen s těmi, kteří podmínku splnili a zaujali nás pro případnou další spolupráci.

Jde o přístup

V dnešní době si můžeme všude přečíst, že mají firmy málo lidí a nabydeme pak nesprávného dojmu, že v této situaci máme větší šance na úspěch a nemusíme vyvíjet nějakého většího úsilí s motivačním dopisem, životopisem, připraveností na pohovor apod. Ale to je velký omyl. Stejně jako my, jakožto malý zaměstnavatel hledající posilu do svého týmu, tak také ostatní firmy přemýšlí tak, že si na správného člověka raději počkají několik měsíců či let, než aby zaměstnali kandidáta, u kterého si nebudou jistí, že bude pro jejich firmu a byznys přínosem.  A kandidáti se pak diví, že nebyli pozváni na pohovor a pozice je dále inzerována. Pro firmu musíme být přínosem a musíme se jí vyplatit, ať už pracujeme jako dělník, mistr, pokojská či manažer týmu. Znalosti jsou důležité, praxe je důležitá, často je důležitá i znalost cizích jazyků a to všechno jsou atributy, které se v nějakém tom přijatelném složení u nějakých kandidátů sem tam najdou. Co pak začíná nabývat na významu při výběrových řízení jsou právě vlastnosti daného kandidáta a jeho přístup.  

Sem tam se setkáváme s tím, že kandidát bez omluvy nedorazí na domluvený pohovor, ať už k nám do kanceláře na první schůzku či přímo ke klientovi. Kandidátovi voláme, co se děje a v tu ránu se s ním slehne zem. Na druhém konci přijímače už nikdo telefon nebere.  Přitom jaký by byl problém v tom, kdyby se kandidát ozval, ze schůzky se omluvil třeba s tím, že již si našel jinou práci. To je přeci naprosto v pořádku a nikdo se zlobit nebude. Pozitivní je, že většina kandidátů stále takto slušně jedná. Všechna čest!

Více info fakt ne

Největší nešvar dnešní doby je hláška ze sociálních sítí, která se stále více využívá i v obchodní komunikaci jako odpověď na (nejen) pracovní nabídky: „Prosím více info.“ Napíšeme inzerát, kde popíšeme volnou pozici jak nejlépe umíme s informací, jak má kandidát dále postupovat. A jako reakce nám přijde odpověď: „Prosím více info.“ Žádné „Dobrý den“ a další slušné fráze otevírající další komunikaci… Pokud hledáme práci, jsme vždy v roli toho slabšího (uchazeče) versus silnějšího (firmy), která rozhoduje, zda nás přijme nebo ne. Každý krok ve výběrovém řízení o tom může rozhodnout – jak zareagujeme na pracovní inzerát, jaký bude náš životopis, zda připojíme motivační dopis a nakonec samozřejmě fáze nejdůležitější (do které se však nemusíme vůbec dostat), a to je samotný úspěch při osobním pohovoru. Mysleme na to vždy, když nás nějaký pracovní inzerát zaujme.

Málo uchazečů umí napsat motivační dopis, který stojí za přečtení. Zde najdete naše praktické tipy:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *