fbpx 102
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce102

Jak správně napsat životopis a motivační dopis

Ve Zpravodaji zdravého městyse Okříšky nám vyšel článek na téma Jak správně napsat životopis a motivační dopis.  Pod článek přikládáme článek také v textu pro lepší čtení.

Jak správně napsat životopis a motivační dopis

Často se mi v mé praxi stává, že uchazeči posílají životopis bez jakéhokoliv motivačního dopisu, kde by popsali, proč se hlásí na dané volné pracovní místo či ani neupřesní na jakou pozici se hlásí. V samotném životopise dále mají nepřesné či neaktuální informace, není zde uvedené současné bydliště či přiloží nevhodnou fotografii. Toto jsou asi nejčastější chyby, díky kterým se uchazeči mohou zbytečně vyřadit hned na začátku z výběrového řízení. Pojďme si tedy krátce vysvětlit k čemu slouží životopis a motivační dopis a co by měl či neměl obsahovat.

Životopis

Životopis neboli Curriculum vitae (zkráceně CV) by měl být strukturovaný. Dávno již minuly časy, kde jsme do životopisu uváděli informace o tom, jaké máme rodiče a sourozence a jaké dělají povolání. Informace v životopise se uvádění v bodech, aby byl stručný a dobře přehledný. Vyvarujte se slohových prací a omezte délku životopisu na 1-2 strany podle délky praxe. Delší životopisy v dnešní uspěchané době stejně nikdo nemá čas číst.

Nezapomeňte zde uvést osobní údaje jako je jméno a příjmení, současné bydliště, kontaktní údaje – telefon, e-mail. Můžete uvést datum narození, počet dětí či věk, ale jsou to nepovinné údaje, takže záleží čistě na vás. Zkušený personalista podle vašeho vzdělání a délky praxe stejně rychle vydedukuje váš věk, takže můj názor je tyty údaje neskrývat. Častou chybou je, že člověk, který žije např. v Praze, ale stěhuje se do Okříšek a hledá práci v tomto regionu, uvede v životopise pouze své trvalé bydliště – Prahu. Pro personalisty je to velmi matoucí, proč člověk z Prahy reaguje na pracovní místa na Třebíčsku a pokud to kandidát neupřesní v motivačním dopise, (což většinou neupřesní), tak je kolikrát díky tomuto údaji vyloučen z výběrového řízení pro velkou vzdálenost od místa pracoviště.

Dále by měl životopis obsahovat údaje o vašem dosaženém vzdělání. Uvádějte v pořadí od nejnovějšího po nejstarší a pokud máte více nežli základní vzdělání, tak zde základní vzdělání vůbec neuvádějte a začněte až od vyučení či střední školy. Uveďte název školy, studovaný obor a v případě vysokoškolského studia doporučuji připsat získaný titul a téma bakalářské či diplomové práce.

Dalším údajem je oblast pracovních zkušeností. Opět je uvádějte v pořadí od nejnovějších po nejstarší. Důležitý je zde časový údaj vaší praxe (např. 01/2010 – 10/2016), dále název společnosti, pozici či pozice, které jste zde vykonávali a připište pár bodů z náplně práce a takto u všech vašich předešlých zkušeností. Personalisty nejvíce zajímají poslední pracovní zkušenosti, tak ty můžete rozepsat více a ty starší můžete upozadit kratším textem.

Pokud jste pracovali na dohody mimo pracovní poměr (tzv. DPP či DPČ), tak je dobré zde tento údaj také uvést. Studentům a absolventům doporučuji vypsat do životopisu také různé brigády při studiu, i když nesouvisí s danou pozicí, na kterou se hlásíte. Minimálně to o vás vypovídá to, že jste byli aktivní a přivydělávali si již při studiu, že již máte vybudované díky brigádám nějaké základní pracovní návyky. Doba na mateřské či rodičovské dovolené by měla taktéž v životopisu figurovat, i když to není opět povinný údaj, a také uvádějte informaci, že jste byli evidovaní na Úřadu práce.

Dále do životopisu uvádějte vaše jazykové znalosti, které se v dnešním světě stávají jedním z nejdůležitějším kritériím při výběru kandidátů. Nepište však komunikativní znalost, pokud se sebe vyloudíte na pohovoru sotva pár vět v cizím jazyce. Je potřeba se opravdu realisticky zhodnotit, pomoci vám může stupnice Evropského referenčního rámce (tzn. ERR), kterou dobře znají všichni personalisté a všichni se v jejich stupních dobře orientují. V oblasti cizích jazyků vznikají největší nedorozumnění a kolikrát i trapné situace u osobních pohovorů, kdy máte své znalosti, které jste uvedli, také prokázat při komunikaci s výběrovou komisí. Nepřeceňujte se tedy a ani se zbytečně nepodceňujte.

Dále do životopisu napište údaje o tom, zda jste získali nějaké certifikáty, ocenění, osvědčení. Uveďte, zda máte řidičský průkaz a na jaké skupiny, zda jste aktivní řidič/ka. Dále potom profesní průkazy (i ty propadlé) a osvědčení o elektro vyhlášce apod. Můžete připsat také sekci o vašich dalších znalostech, vlastnostech či projektech ze soukromého života, dále sekci o koníčcích, která nám personalistům na vás také ledacos prozradí. Na závěr nezapomeňte dopsat datum, kdy jste životopis tvořili a vždy posílejte pouze aktualizovaný životopis s aktuálním datem.

Velmi doporučuji dát na životopis také fotografii. Můžete ji vložit přímo do životopisu do úvodní části či ji přiložíte jako samostatný soubor. S fotkou budete více zapamatovatelní. Ale pozor na výběr fotky. Zvolená fotka by měla být formálního charakteru, ideálně aktuální afotografie vašeho obličeje. Fotografie v sexy pózách a grimasách, selfie fotky či fotky z nějakých oslav si prosím nechce na jiné příležitosti.

Motivační dopis

Motivační dopis přikládáme ke strukturovanému životopisu a zde můžeme některé stručné body v životopisu objasnit. Měl by v úvodu obsahovat informaci na jakou pozici se hlásíme a kde jsme si jí všimli. Dále zde popíšeme aktuální situaci (chceme novou pracovní výzvu, jsme nespokojení v práci, stěhování apod.) a v neposlední řadě – a na to se velmi často zapomíná – proč zrovna my bychom měli být pro danou firmu a pozici zajímaví, co můžeme nabídnout. A může to být praxe v oboru, jazyková vybavenost, vzdělání v oboru, elán mladého člověka či zkušenosti starších ročníků.

Více informací a tipů najdete ZDE

Budeme rádi za vaše komentáře, zkušenosti, dotazy rádi zodpovíme.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *