76
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce76

Máte praxi?

Máte praxi? Tato otázka v různém podání Vás na výběrovém řízení nemine. A dost často právě praxi v dané oblasti nemáme. Ať už jsme absolventi, kde se dá předpokládat, že praxi mít nebudeme, či rodiče vracející se po několikaleté rodičovské dovolené či jsme již vyčerpaní z oboru, který vykonáváme a chcete totální změnu – uslyšíme na přijímacím pohovoru známý dotaz, jakou máme v daném oboru praxi.

Proč je praxe důležitá?

Proč je ale proboha praxe tak důležitá? Už slyším, jak si říkáte: „Vždyť já přeci podle popisu práce vím, že bych to zvládl/a, mám na to potřebné vzdělání či charakter, všechno ostatní bych se rychle naučil/a. Copak to nevidí? Proč mi nedají šanci?“

Ano, takto to bohužel je. Praxe je pro firmy jedna z nejdůležitějších výběrových kritérií. Díky praxi dáváte najevo, že jste se již v případě absolventů naučili pracovním návykům a že jste se již s danou činností, kterou chcete ve firmě vykonávat, seznámili u jiného zaměstnavatele a máte tak vyzkoušeno, že Vás tato práce baví a chcete se tomu profesně dále věnovat.  Spousta lidí se dlouho hledá, než narazí na práci, která je opravdu baví a chodí pak do práce s chutí a nadšením. A firmy chtějí tyto nadšené a namotivované kandidáty. Chtějí kandidáty, kteří se již profesně našli, kteří ví, co chtějí do budoucna dělat. Jistě znáte další otřepanou otázku z výběrových řízení – Kde si vidíte za 3 roky? Co tím výběrová komise chce zjistit? Přesně to, o čem se teď bavíme. Zda se hlásíme na práci, kterou chceme dělat i dlouhodobě, popřípadě v této oblasti chceme profesně dále růst.

Jak tedy získat praxi? Možností je spousty. Absolventům radím vyhledávat brigády již při studiu střední či vysoké školy. Rodičům na rodičovské dovolené taktéž radím, aby si našli nějakou pracovní činnost, brigádu, dobrovolnickou činnost, které by se částečně při rodičovské dovolené věnovali, aby tzv. „nezakrněli“ a nekleslo jim příliš sebevědomí, během doby, kdy jsou s dětmi doma. Těžší to potom mají ti, kteří už pracují a úplně chtějí změnit obor. Když děláte v nějakém oboru dlouhou dobu, např. 10-20 let, tak se z tohoto „rozjetého“ vlaku těžce odchází. Ale není to nemožné, můžete využít své znalosti a začít podnikat a nebo se té další činnosti, která vás naplňuje více než ta předchozí, začít jakkoli věnovat třeba i ve volném čase a získávat zde pomalu další zkušenosti.

Vzdělávání praxí /Cesta pro mladé

Na tento skvělý program jsme narazili docela nedávno. Nabízí možnost získání praxe pro uchazeče v různém spektru činností a je vhodný pro evidované na ÚP, pro rodiče na/po rodičovské dovolené, osobám nad 50 a více let (můžete být v zaměstnání) či pro uchazeče s nízkou úrovní kvalifikace. Co to přesně znamená? Že jste absolvovali pouze základní nebo dvouleté učňovské vzdělávání. Pokud splňujete tuto podmínku, můžete se do projektu přihlásit, a to i v případě, že jste absolventem. Pro žáky / studenty / absolventy je určený obdobný program Cesta pro mladé. Pro absolventy jsou určené např.  dotační programy z ÚP. O absolventech jsme napsali speciální článek Možnosti absolventů.

Projekt Vzdělávání praxí i Cesta pro mladé jsou spolufinancovány z Evropského sociálního fondu – z Operačního programu Zaměstnanost. Realizátorem projektu je Fond dalšího vzdělávání (dále jen „FDV“), státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Pro Jihočeský kraj a Vysočinu je v Jihlavě zřízena regionální kancelář, kde Vám paní Koukrová mile ráda zodpoví všechny Vaše dotazy.

A jak „Vzdělávání praxí“ a „Cesta pro mladé“ funguje?

Na webových stránkách Vzdělávání praxí či Cesta pro mladé (pro žáky / studenty / absolventy) se můžete bezplatně a nezávazně zaregistrovat do databáze jako uchazeč a po schválení budete mít přístup do databáze nabídek na praxi, které vypsali schválení poskytovatelé (firmy). V každé nabídce najdete požadavky na kandidáta, kterou jsou většinou velmi mírné, aby se do projektu mohlo zapojit co nejvíce zájemců.  Když si vyberete konkrétní nabídky, tak proběhne schvalovací proces a výběrové řízení. Praxe probíhá podle dané pozice a nejčastěji je časově omezena na 320 hod. rozprostřených dle domluvy s firmou do 2-4 měsíců.

Podpisem Smlouvy nevzniká mezi poskytovatelem a účastníkem pracovněprávní vztah, můžete být tedy nadále hlášeni na ÚP a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Jako účastník nemáte nárok na finanční odměnu za výkon vzdělávání praxí, ale máte právo na proplácení jízdného a případného ubytování, pokud budete vykonávat praxi u firmy, kam budete muset dojíždět či přespávat vzhledem k vzdálenosti vašeho bydliště.  Více informací se dozvíte v manuálu pro účastníky /poskytovatele ZDE.

Naše agentura je momentálně ve schvalovacím řízení na poskytovatele Vzdělávání praxí a chtěli bychom nabízet zájemcům praxi na pozici Specialista agentury práce. Budujeme na naší adrese další kancelář, kterou budou moci využívat účastníci tohoto programu (v případě rodičů na RD i s dětmi). Již brzy vypíšeme možnost první praxe v naší agentuře a budeme Vás informovat.

Těšíme se na nové tváře! Není vyloučeno, že po skončení praxe Vás v naší agentuře zaměstnáme.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *