O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura

Možnosti absolventů

Za chvíli začnou chrlit školy absolventy různých oborů a každý z nich bude bojovat o to své místo na trhu práce.  Nejméně námahy při hledání práce mají tradičně absolventi technických oborů, od učňovských až po vysokoškolské obory. Absolventi hotelových škol, gymnázií a ekonomických škol mívají při hledání své první práce někdy docela potíže a hledání zajímavého zaměstnání v oboru jim zabere často měsíce, někdy i roky. Kteří jsou naopak nejúspěšnější?

  • absolventi, kteří získali již během studia nějakou praxi (ideálně v oboru a dlouhodobějšího charakteru, ale počítá se také praxe např. ve výrobě)
  • absolventi s aktivní znalostí cizích jazyků

Praxe je pro firmy velmi důležitá (podrobnosti jsme popsali v článku Máte praxi?) a aktivní znalost alespoň jednoho světového jazyka už začíná být také jedno z nejdůležitějších kritérií.  Doporučujeme tedy studentům získávat praxi již při studiu a zaměřit se také na studium cizích jazyků nebo absolvovat zahraniční pracovní pobyt či stáž.

Jako absolventi nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Můžete se však zařadit do různých projektů, které Vám mohou pomoci praxi získat. Zde je výčet těch nejzajímavějších v kraji Vysočina:

Záruky pro mladé

Projekt, který realizují regionální úřady práce (ÚP). Do projektu se můžete zařadit, pokud jste více než 3 měsíce v evidenci ÚP, je vám max. 29 let a jste bez praxe či máte praxi max. do 3 let.

Hlavním cílem projektu je pomoci mladým lidem do 29 let věku získat roční praxi. V rámci tohoto programu získáte ucelený balíček služeb, ve kterém je zahrnut kurz trhu práce, v případě potřeby možnost využití bilanční diagnostiky, individuální poradenství po celou dobu účasti v projektu, po nalezení vhodného zaměstnavatele podpora formou společensky účelného pracovního místa (SÚPM) – odborná praxe a přímou podporu (cestovné a stravné při účasti na skupinových aktivitách projektu). Více informací ZDE

Na správné místo 

Pro mladé lidi do 25ti let věku připravila Okresní hospodářská komora v Třebíči projekt Na správné místo. Mezi klíčové aktivity projektu patří Job Point pro mladé, který poskytuje individuální kariérové poradenství a aktivní pomoc při hledání zaměstnání a zapracování na novém místě. Dále jsou to firemní dny, exkurze ve firmách a workshopy s personalisty, během nichž mají účastníci příležitost se seznámit s požadavky zaměstnavatelů a pracovním prostředím ve firmách a získat mnoho zajímavých informací, tipů a inspiraci pro směřování nové pracovní dráhy.

Prakticky zaměřený kurz rozvoje IT kompetencí podpoří ty, kteří by chtěli prohloubit své uživatelské dovednosti kancelářského software. Nabízí také kurz finanční gramotnosti. Aktivity projektu jsou navrženy tak, aby v maximální míře odrážely potřeby předních zaměstnavatelů v kraji Vysočina a jsou šity na míru účastníkům projektu. Více informací ZDE

Vzdělávání praxí /Cesta pro mladé

Realizátorem projektů je Fond dalšího vzdělávání (dále jen „FDV“), státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Pro Jihočeský kraj a Vysočinu je v Jihlavě zřízena regionální kancelář. Donedávna byl tento program pro absolventy nedostupný, ale teď je již přístupný také absolventům.

Na webových stránkách Vzdělávání praxí či Cesta pro mladé (určeno také pro žáky a studenty) se můžete bezplatně a nezávazně zaregistrovat do databáze jako uchazeč a po schválení budete mít přístup do databáze nabídek na praxi, které vypsali schválení poskytovatelé (firmy). V každé nabídce najdete požadavky na kandidáta, kterou jsou většinou velmi mírné, aby se do projektu mohlo zapojit co nejvíce zájemců.  Když si vyberete konkrétní nabídky, tak proběhne schvalovací proces a výběrové řízení. Praxe probíhá podle dané pozice a nejčastěji je časově omezena na 320 hod. rozprostřených dle domluvy s firmou do 2-4 měsíců. Více informací se dozvíte v manuálu pro účastníky /poskytovatele ZDE.

Absolventi mají také dveře otevřené v naší personální agentuře Nový start. Nebojte se přijít za námi a pobavit se o vašich konkrétních možnostech na místním trhu práce. Pomůžeme Vám zprostředkovat práci či brigádu u těch nejlepších zaměstnavatelů regionu.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *