fbpx 107
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce107

Na ÚP nově jen DPČ

Novela zákona o zaměstnanosti (Předpis č. 435/2004 Sb.) s účinností od 29. července 2017 ruší možnost přivydělat si na základě dohody o provedení práce (DPP) v rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání. Dosud si mohli uchazeči o zaměstnání takto přivydělat až 5 500 korun měsíčně (polovinu minimální mzdy). Nově to bude umožněno jen na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) či v pracovním nebo služebním poměru. Nekolidujícím zaměstnáním je takové zaměstnání, jehož výkon nebrání tomu být evidován jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce a požívat veškeré s tím spojené výhody.

Uchazeči o zaměstnání, kteří na dohodu o provedení práce pracují, se musí do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti novely rozhodnout, zdali si práci ponechají, nebo zdali budou chtít zůstat v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Zdroj a více informací ZDE.

Plete se Vám DPP a DPČ? Zde Vám je jednoduše popíšeme:

Dohoda o provedení práce (DPP)

Dohoda o provedení práce je výhodný způsob, jak si legálně zajistit přivýdělek z krátkodobých jednorázových činností, brigád. Dohoda o provedení práce musí být písemná.

Zaměstnanec může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, s každým zaměstnavatelem až na 300 hodin ročně. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměn 10 tisíc Kč nebo méně za měsíc (hrubého) u jednoho zaměstnavatele. Přitom může mít takové příjmy u více zaměstnavatelů.

Z odměn nad 10 tisíc Kč měsíčně se platí sociální, zdravotní i nemocenské pojištění stejně jako u běžného pracovního poměru. Totéž platí v případech, kdy zaměstnanec uzavře s jedním zaměstnavatelem více dohod současně a součet měsíčních odměn z dohod přesáhne 10 tisíc Kč. Z každé odměny zaměstnavatel strhne a odvede státu daň z příjmu. U jednoho zaměstnavatele v měsící může zaměstnanec podepsat Prohlášení a daň mu nebude stržena. Pokud má ale zaměstnavatelů víc, ti mu daň strhnou. Po skončení roku se může zaměstnanci část nebo celá stržená daň vrátit, pokud požádá své zaměstnavatele o Potvrzení o zdanitelných příjmech a uvede je v daňovém přiznání. Dohoda o provedení práce je vymezená v §74 – 77 Zákoníku práce. Zdroj a více informací ZDE.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti není pro zaměstnance a zaměstnavatele již tak výhodná jako dohoda o provedení práce, protože z ní plynou zákonné odvody. Také Dohodu o pracovní činnosti je třeba uzavřít písemně.

Na její bázi můžete u jednoho zaměstnavatele pracovat déle než v případě dohody o provedení práce. Platí jediný limit: v průměru nesmíte na DPČ u jednoho zaměstnavatele pracovat víc než dvacet hodin týdně (tedy polovinu běžné pracovní doby). Průměruje se za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle ale za padesát dva týdnů. Při předčasném ukončení DPČ nemusí zaměstnanec ani zaměstnavatel udávat důvod, výpovědní doba trvá patnáct dní. Dohodu je třeba vypovědět písemně. Odměny z Dohody o pracovní činnosti se zdaňují stejně jako příjmy z pracovního poměru. To znamená, že z odměny v jakékoliv výši odvede zaměstnavatel 15 % zálohu daně z příjmů a dále odvody na sociální a zdravotní pojištění. A jestliže zaměstnanec podepíše na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, sníží zálohu o daňová zvýhodněníDohoda o pracovní činnosti je vymezená v §74 – 77 Zákoníku práce.

Zdroj: https://www.penize.cz/zamestnani/319917-dohoda-o-provedeni-prace-a-dohoda-o-pracovni-cinnosti-2017-prehled-a-kalkulacka-odvodu



6 komentáře: “Na ÚP nově jen DPČ”

  1. Kristýna napsal:

    Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat, jak to je když,jste zaměstnaná na HPP u jednoho zaměstnavatele a chcete si přivydělat bokem z brigády, jake má výhody a nevýhody DPP a DPČ? kdybych šla na DPČ strhávali by mi z brigády soc. a zdrav. pojištění, když už mi to platí daný měsíc zaměstnavatel z HPP? nebo je lepší jit na DPP vydělat si max do 10 000,- a podepsat prohlášení s tim že by se mi ze mzdy nic nestrhlo?
    Děkuji Nashledanou

    • Dobrý den,

      u DPP si můžete vydělat do 10.000 Kč bez srážek soc,zdrav. pojištění (omezeno na 300 hod. ročně) – tato dohoda je více využívaná právě na brigády při práci.
      U DPČ můžete mít sepsanou dohodu na práci malého rozsahu do 2.999 Kč – tam se nemusíte hlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovnu a též nemusíte odvádět soc, zdrav. pojištění. Jakmile v některém měsíci částku přesáhnete, musíte se přihlásit a odvody z toho už platíte. Počítá se vám to na důchod. DPČ je jen na půl úvazku na celou dobu, na kterou je sepsána. Je to další varianta dohod využívaná při zaměstnání a více pak při ÚP, protože to není zakázáno jako u DPP, kde si bez odvodů může člověk vydělat více.
      Snad vám to takhle stačí.

  2. Jana napsal:

    Dobrý den,
    Mohu být při DPČ vedena na úřadu práce a brát podporu? Když si videlam jen do 6675,- . Mohu mít dva zaměstnavatele na DPČ. Sčítá se mi pak částka 6675,- nebo mi jde z každého zvlášť. A ještě být na úřadu práce na podpoře. (To chci asi moc.) Leda jít na DPP ke dvoum zaměstnavatelům a skončit s úřadem práce. ??
    Teď mě napadlo. Na DPP mohu dělat 300h/rok když budu mít 100,- na hodinu mohu si vydělat jen 3000,- za rok. A vy uvádíte klidně výdělek 10000,- . Podporu z ÚP brát nemohu. To se mi nevyplatí. Nebo je cena za hodinu na dohodě se zaměstnavatelem?
    Na DPČ – mohu být vedena na ÚP do 6675,-/měsíc. Když to prekrocim platí za mě SP a ZP zaměstnavatel? A mě vyhodí u ÚP?? Ale nejsem omezena 300,- / za rok?

    Děkuji
    Jana

    • Zuzana Žatečková napsal:

      Dobrý den,

      při DPČ můžete být vedena na ÚP, ale podpora je pozastavena po dobu sjednání DPČ – maximální částka výdělku z DPČ je polovina minimální mzdy, tzn. pro rok 2019 je to max. 6675 Kč. Zda se sčítají výdělky ze dvou DPČ bohužel nevím, ale tipla bych si, že ano – ověřte si to na ÚP. Z DPČ odvádíte sociální a zdravotní pojištění, daň – odvody jsou v podstatě stejné, jako u pracovní smlouvy. DPČ se využívá většinou pro brigády.
      Při DPP vás z ÚP vyloučí. Hodinovou sazbu můžete mít se zaměstnavatelem sjednanou jakoukoli, řeší se pouze minimum, které je pro rok 2019 v hodinové sazbě 79,80 Kč. Do výdělku 10tis. /měsíčně neodvádíte z DPP odvody na sociální a zdravotní pojištění. DPP je však omezena na 300 hod./ročně.
      U DPČ je omezení na 20 hod./týdně – tzn. max. poloviční úvazek a počítá se to na celou dobu trvání DPČ. Např. DPČ budete mít sjednanou od 1.1 – 31.12. a půl roku budete pracovat 8 hod. denně a dalšího půl roku neodpracujete nic – toto je v pořádku, protože v průměru se za celou dobu sjednání DPČ dostanete na těch 20 hod. týdně. Pokud překročíte výdělkem polovinu minimální mzdy u DPČ, tak ztrácíte nárok na podporu za daný měsíc (nevratně), kdežto když tu polovinu nepřekročíte, tak se vám výplata podpory pouze pozastavuje na daný měsíc a jakmile DPČ ukončíte, od té doby vám bude vyplácena podpora.
      Snad jsem Vám zodpověděla na všechny otázky. Ráda bych upozornila, že nejsme právníci, ani ÚP, takže bych si vše raději ověřila ještě přímo na ÚP. Jejich podmínky se mohou měnit, nevíme všechno.

  3. Milena Figurova napsal:

    Jsem vedena na UP.Kdyz si vydělám na DPČ do 2500 měsíčně,můžu zůstat dal na UP a bude za mě stát platit zdravotní pojištění?Dekuji

    • Dobrý den, když jsme evidovaní na ÚP a máme DPČ, platí za nás povinné zdravotní pojištění stát. Od výdělku 2500 Kč pak odvádíme z částky i část na zdravotní a sociální pojištění, ale zbytek na zdravotní pojištění stále hradí stát. Když máme sjednanou DPČ – nedostáváme však podporu v nezaměstnanosti – ta je po dobu trvání DPČ pozastavena.
      Nic nezkazíte, když si ještě raději zavoláte na zdravotní pojišťovnu a vše si ověříte u zdroje.
      Snad Vám byly informace užitečné. Srdečně zdravíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *