O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura

Na ÚP nově jen DPČ

Novela zákona o zaměstnanosti (Předpis č. 435/2004 Sb.) s účinností od 29. července 2017 ruší možnost přivydělat si na základě dohody o provedení práce (DPP) v rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání. Dosud si mohli uchazeči o zaměstnání takto přivydělat až 5 500 korun měsíčně (polovinu minimální mzdy). Nově to bude umožněno jen na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) či v pracovním nebo služebním poměru. Nekolidujícím zaměstnáním je takové zaměstnání, jehož výkon nebrání tomu být evidován jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce a požívat veškeré s tím spojené výhody.

Uchazeči o zaměstnání, kteří na dohodu o provedení práce pracují, se musí do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti novely rozhodnout, zdali si práci ponechají, nebo zdali budou chtít zůstat v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Zdroj a více informací ZDE.

Plete se Vám DPP a DPČ? Zde Vám je jednoduše popíšeme:

Dohoda o provedení práce (DPP)

Dohoda o provedení práce je výhodný způsob, jak si legálně zajistit přivýdělek z krátkodobých jednorázových činností, brigád. Dohoda o provedení práce musí být písemná.

Zaměstnanec může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, s každým zaměstnavatelem až na 300 hodin ročně. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměn 10 tisíc Kč nebo méně za měsíc (hrubého) u jednoho zaměstnavatele. Přitom může mít takové příjmy u více zaměstnavatelů.

Z odměn nad 10 tisíc Kč měsíčně se platí sociální, zdravotní i nemocenské pojištění stejně jako u běžného pracovního poměru. Totéž platí v případech, kdy zaměstnanec uzavře s jedním zaměstnavatelem více dohod současně a součet měsíčních odměn z dohod přesáhne 10 tisíc Kč. Z každé odměny zaměstnavatel strhne a odvede státu daň z příjmu. U jednoho zaměstnavatele v měsící může zaměstnanec podepsat Prohlášení a daň mu nebude stržena. Pokud má ale zaměstnavatelů víc, ti mu daň strhnou. Po skončení roku se může zaměstnanci část nebo celá stržená daň vrátit, pokud požádá své zaměstnavatele o Potvrzení o zdanitelných příjmech a uvede je v daňovém přiznání. Dohoda o provedení práce je vymezená v §74 – 77 Zákoníku práce. Zdroj a více informací ZDE.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti není pro zaměstnance a zaměstnavatele již tak výhodná jako dohoda o provedení práce, protože z ní plynou zákonné odvody. Také Dohodu o pracovní činnosti je třeba uzavřít písemně.

Na její bázi můžete u jednoho zaměstnavatele pracovat déle než v případě dohody o provedení práce. Platí jediný limit: v průměru nesmíte na DPČ u jednoho zaměstnavatele pracovat víc než dvacet hodin týdně (tedy polovinu běžné pracovní doby). Průměruje se za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle ale za padesát dva týdnů. Při předčasném ukončení DPČ nemusí zaměstnanec ani zaměstnavatel udávat důvod, výpovědní doba trvá patnáct dní. Dohodu je třeba vypovědět písemně. Odměny z Dohody o pracovní činnosti se zdaňují stejně jako příjmy z pracovního poměru. To znamená, že z odměny v jakékoliv výši odvede zaměstnavatel 15 % zálohu daně z příjmů a dále odvody na sociální a zdravotní pojištění. A jestliže zaměstnanec podepíše na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, sníží zálohu o daňová zvýhodněníDohoda o pracovní činnosti je vymezená v §74 – 77 Zákoníku práce.

Zdroj: https://www.penize.cz/zamestnani/319917-dohoda-o-provedeni-prace-a-dohoda-o-pracovni-cinnosti-2017-prehled-a-kalkulacka-odvodu2 komentáře: “Na ÚP nově jen DPČ”

 1. Milena Figurova napsal:

  Jsem vedena na UP.Kdyz si vydělám na DPČ do 2500 měsíčně,můžu zůstat dal na UP a bude za mě stát platit zdravotní pojištění?Dekuji

  • Dobrý den, když jsme evidovaní na ÚP a máme DPČ, platí za nás povinné zdravotní pojištění stát. Od výdělku 2500 Kč pak odvádíme z částky i část na zdravotní a sociální pojištění, ale zbytek na zdravotní pojištění stále hradí stát. Když máme sjednanou DPČ – nedostáváme však podporu v nezaměstnanosti – ta je po dobu trvání DPČ pozastavena.
   Nic nezkazíte, když si ještě raději zavoláte na zdravotní pojišťovnu a vše si ověříte u zdroje.
   Snad Vám byly informace užitečné. Srdečně zdravíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *