76
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce76

Nebojte se změny a ztráty jistot! Nezůstávejte v práci, která vás již nenaplňuje.

Chodíte pravidelně do práce, svoji práci už docela dobře znáte, semtam se třeba přiučíte něčemu novému, ale jinak už každé ráno víte, co vás bude čekat.. Říkáte si, že přeci není na co si stěžovat, máte pravidelný příjem, odbydete si v práci svoje hodiny a jdete domů za zábavou, rodinou a za činnostmi, které vás baví. No jo, jenže uvědomujete si, že v práci trávíme většinu našeho času? Z našeho okolí bohužel všichni víme, že času bylo každému z nás na tomto světě vyměřeno různě. Není tedy škoda tento čas obětovat na činnosti, které nás nebaví? Kolikrát přemýšlíte, co by stalo, kdybyste s prací sekli a šli vlastní cestou a začali dělat to, co nás naplňuje? Napadlo vás to někdy? No jo, to je sice hezké, dělat to, co mě baví, ale vždyť na začátku nebudu mít peníze a jdu z jistoty do totální nejistoty, když to řeknu kamarádům, tak všichni  v okolí mi radí zůstat v současné práci a přidávají: „Přeci nebudeš odcházet ze zavedeného podniku! Podívej kolem sebe na lidi, co dlouhodobě shánějí nějakou práci a ty si tady stěžuješ? Vždyť máš jistotu příjmu a taky práce! Co by si ještě chtěl?“ To vás docela znejisťuje a tak setrváváte tam, kde jste a vykonáváte to, co vás už dávno nenaplňuje..

Zažila jsem si to také. Měla jsem stabilní práci, stabilní příjem, ale už mě to nějak nebavilo. Bylo tam pár věcí, co mě v práci drželo, v mém případě to byly asi kolegové v kanceláři, spousta známých a taky ta vidina pravidelného příjmu. Nejdřív jsem sama sebe přesvědčovala, že to v práci nějak překlepu, hledala jsem na své činnosti zbytky toho, co mě na tom baví. Bohužel jsem si ale musela přiznat, že už mě to prostě nebaví a nechodím do práce ráda. Věci, které jsem v práci dělala, mi postrádaly smysl. Pak se mi do toho přidaly vzpomínky na minulost, že přeci dříve to bylo fajn, tak proč teď už to tak nejde.. Doba ale pokročila a je potřeba se soustřdit na přítomnost a neohlížet se na to, jak to bylo dříve. Žijeme právě teď, ne v minulosti. Jedna z rozhodujících otázek před změnou mé práce byla: „Chodila bych do tého práce, i když bych vyhrála nějaký vysoký obnos peněz a už do práce kvůli financím chodit nemusela? Odpověděla jsem si jednoznačně, že NE a podala v práci po téměř 9ti letech výpověď..

Co bych měl/a dělat?

Teď už víte, že vás současná práce nebaví. Ale co by vás tak bavilo? Na to je potřeba si dopřád trochu času a prostoru. Někdy jsme prostě tolik zavaleni současnou prací, kde trávíme většinu dne, že ani pořádně nevíme, co by nás vlastně bavilo. Víte, kdy lidé nejvíce mění práci? Po létě a po zimě. A víte proč? Protože v létě vyjedete na dovolenou a přes zimu si užijete volna o vánočních svátcích, kdy máte konečně trochu času sami pro sebe a někdy prostě zjistíte, že se vám do práce už ale opravdu nechce.

Současná práce nás nebaví, ale víme vlastně, co by nás opravdu bavilo? Někdy je řešení jednoduché, kdy nám pouze nevyhovuje šéf, kolegové či firma jako taková, ale náplň práce nás baví. Pak není nic jednoduššího, než se poohlédnout po té samé práci někde jinde. Máte pak možnost absolvovat několik výběrových řízení a novou práci si vybrat podle toho, jak na vás bude působit nová firma, budoucí nadřízení, kolegové. V dalším článku se budu věnovat tomu, čeho si ve firmě a na phovoru všímat a na co se ptát, abychom zbytečně nenaletěli. Budete muset třeba přistoupit na nějaké ústupky, jako je smlouva na dobu určitou, dojíždění, nižší nástupní plat, ale to jsou všechno jenom vstupní záležitosti. Po roce už můžete mít smlouvu na dobu neurčitou, dojíždět třeba s kolegou a plat se vám může závratně navýšit.

Někdy je řešení třeba složitějšího rázu a to, když si uvědomujete, že vás už nenaplňuje toto náplň práce a že chcete od života něco jiného. Když stále nevíte, co by vás bavilo, tak bych doporučovala zkoušet více činností a nebo se odrazit od vašich koníčků. Když třeba pracujete u pásu ve výrobě, kde vás to nebaví a rádi třeba aranžujete a pěstujete květiny, tak se určitě vyplatí si založit živnostenský list a zkusit otevřít květinářství a vyjít tak na úplně novou cestu. Nebude jednoduchá a nemusí být ani úspěšná, ale rozhodně je potřeba se toho nebát a zkusit své štěstí. Jednou byste si třeba vyčítali, že jste to alespoň nezkusili.

Příprava nade vše

Než dáme výpověď, měli bychom se na takový krok dopředu připravit a vše si řádně promyslet. Odchod z práce a finančních jistot není žádná sranda a zvláště pokud máme rodinu, tak se vyplatí tento krok v dostatečném předstihu promyslet a naplánovat. Mě k tomuto hodně pomohla knížka od Vladimíra Böhma – Rozhodni se*. Pokud už jsme našli svoje poslání, tedy činnost, do které se nově chceme pustit, tak budeme muset v první řadě řešit financování. Zde doporučuji si udělat finanční plán, kolik peněz budeme potřebovat do rozjezdu, naplánovat si, za jak dlouhou dobu jsme schopni si tyto peníze ušetřit a až na základě toho naplánovat v práci odchod. Někdy jsou vaše plány natolik veliké, že vám našetřené peníze nebudou stačit a budete potřebovat si finance půjčit. V tomto případě doporučuji v první řadě oslovit příbuzné a kamarády a až když tyto možnosti selžou, tak až poté jít pro půjčku do banky. Banku je potřeba si dobře vybrat a pročíst si veškeré podmínky, ať potom nejste nepříjemně překvapeni. Dopředu si ale rozmyslete, zda budete schopni půjčku splácet a naplánujte si také dobu, kterou si dáváte na rozjetí podniku, abyste zbytečně nedotovali nefungující podnik a zbytečně se dále nezadlužovali.

V případě, že jste se rozhodli pro úplně jinou cestu, třeba chcete odejít z práce a založit si internetový obchod či poradenství, tak rozhodně doporučuji s touto činností začít již při vykonávání vaší současné práce, nikdo kromě vás o tom nemusí vědět a je plně na vás, co děláte ve svém soukromém čase. Zažijete si sice náročnou dobu, kdy budete sedět na dvou židlích a nebudete vědět, co dříve, ale alespoň si nezávazně vyzkoušíte, zda vás tato nová pracovní výzva baví a hlavně že vás také uživí. Jakmile bude kšeftů přibívat, že už to přestanete časově zvládat, tak je čas na ukončení vašeho předešlého zaměstnání a zahájení této nové činnosti na plný úvazek.

Strach ze změny

Jistojistě budete řešit a bojovat se svým strachem ze změny. Na to jednoduchá rada – nenechat se strachem ovládnout a jít si za svým snem. Strach ze změny bude prožívat také vaše okolí, které vás bude od změny zrazovat – nenechte se a nepřikládejte jejim radám žádný význam. Oni nežijí váš život a vy chcete být v životě šťastní a dělat práci, co vás naplňuje. Každý jsme jiný a každému vyhovuje jiná práce. Zažila jsem ve své bývalé práci zaměstnance, kteří odcházeli po 40ti letech práce na lince z firmy do důchodu. Pracovali zde od vyučení, nepoznali nic jiného. Zřejmě jim to takhle vyhovovalo, já bych asi umřela, kdybych měla dělat po celý život stejnou pracovní činnost a nijak se dál nerozvíjet.

Když vás ovládne strach, ptejte se sami sebe: Co nejhoršího se může stát, když udělám tuto změnu? Většinou přijdete na odpověď, že akorát přijdete o nějaké peníze, jinak se vlastně nic nestane. Také si třeba zavřete dveře v úspěšné firmě, kterou jste doposud byli součástí. No a co? Najdete práci v jiné firmě či si rozjedete vlastní podnik, kde budete svým pánem, naučíte se spoustu nového. Takže čeho a proč se vlastně pořád tak bojíme? Jsem přesvědčená o tom, že každá změna je pro nás dobrá. I když to za začátku třeba nevypadá, tak když na nějaké své životní situace nahlédneme z vyšší perspektivy a nejlépe se to vidí až po uplynutí nějaké doby, tak mi dáte jistě za pravdu, že změny jsou pro náš život a růst opravdu dobré, něco nás mají naučit a někam nás zase posunout.

Na tento svět jsme přišli pro to, abychom se něco naučili. Tak se učme, rozvíjejme se, nebojme se změn a dělejme jenom to, co nás opravdu baví!

Přeji hodně štěstí při hledání vašeho poslání a pokud byste si přeci jenom nevěděli rady, jak s touto změnou naložit, ráda to s vámi proberu osobně v naší agentuře.

 

* Kniha Rozhodni se je praktickým návodem, jak najít své životní poslání a jak se připravit na změnu. Více info na www.vladmimirbohm.cz

změna práce, rozhodnutí, rozhodni seNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *