73
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce73

Novinky z pracovního práva 2019

Nedávno jsem absolvovala školení na novinky z pracovního práva, tak Vám zde zasílám souhrn toho nejdůležitějšího. V oblasti pracovního práva se začátkem roku nic zásadního nezměnilo. Hlavní změna je novela nařízení vlády o minimální mzdě, která se nám zvedla od 1.1.2019:

  • 13.350 Kč /měsíčně
  • 79,80 Kč /hodina

Je potřeba brát v potaz tzv. zaručenou mzdu a to znamená, že minimální mzda má 8 kategorií a záleží na pracovní pozici a náplni práci, do které vy osobně spadáte. Zde jsou jednotlivé úrovně minimální zaručené mzdy a popis jednotlivých kategorií najdete přímo v příloze nařízení o minimální mzdě. Možná zjistíte, že Vaše mzda je podhodnocena a neodpovídá zákonu. Promluvte si o tom se svým zaměstnavatelem.

Zaručená mzda

V senátu se projednává adaptační zákon k nařízení GDPR, aby se novinky, které ustanovilo evropské nařízení GDPR v oblasti ochrany dat, promítlo také v českém zákoně. Nemáme čekat nic výrazně nového, spíše se v českém zákoně upřesní výše přestupků, pokut.

Řeší se též změna zákona o pobytu cizinců vzhledem k brexitu, jedná se konkrétně o mimořádném pracovním vízu pro občany Velké Británie a Severního Irska. Do konce března by si angličané žijící u nás, měli vyřídit přechodný pobyt, aby mohli nadále fungovat stejně a nemuseli pak řešit vízum.

Velká novela zákoníku práce, která měla platit už od půli roku 2019 se přesouvá až na 01/2020. Jedná se například o tom, že by se celková částka za rodičovskou dovolenou navýšila z původních 220 tis. na 300 tis. Dále se překvapivě jedná o tom, že by se rodičům, kterým jejich děti nedosáhly v době účinnosti zákona 4 let, uhradil rozdíl 80 tis.,aby již také mohli dočerpat dohromady celkových 300 tis.

O jakých oblastech se pro novelu zákoníku práce jedná?

VALORIZACE MINIMÁLNÍ MZDY

Řeší se otázka automatické valorizace minimální mzdy na úrovni jedné poloviny průměrné mzdy za předminulý rok. Ovšem když přijde recese, tak už se nepočítá se snížením, což může pak způsobit vážné problémy naší ekonomice. Uvidíme, zda se nakonec tato novinka v novele promítne nebo se minimální mzda bude nadále stanovovat podle aktuální ekonomické situace. 

SDÍLENÉ PRACOVNÍ MÍSTO

Jedná se o zavedení nové úpravy sdíleného pracovního místa, kdy se 2 lidé se budou domlouvat na tom, aby společně sdíleli celý úvazek. Budou se ale muset domlouvat na písemném rozvrhu vždy týden dopředu. Omezení zde bude na počet hodin, kdy pro jednoho pracovníka se počítá s úvazkem max. na 20 hod./týdně. Hlavní benefit je převážně z pohledu firem flexibilní rozvrh, na kterém se domlouvají sami zaměstnanci a zaměstnavatel do toho nemusí vůbec zasahovat. V praxi si ale myslíme, že bude problematické, aby se dva pracovníci takhle týden dopředu dokázali vždy bez problémů na rozvrhu domluvit, aby jim to oběma vyhovovalo a ještě to dát do písemné podoby.

POČÍTÁNÍ DOVOLENÉ

Čeká nás zřejmě změna v právní úpravě dovolené, kdy se nebude počítat ve dnech, jako je to teď, ale v hodinách. Důvodem je lepší přepočet na zkrácené úvazky, změny úvazků během roku aj. Dále se bude moci týden dovolené nad rámec 4 týdnů převádět do dalšího roku.

DPP, DPČ

Plánuje se zpřísnění pracovní doby pro dohody mimo pracovní poměr DPP a DPČ. Momentálně se doby odpočinku neřeší, nově by práce neměla přesáhnout 12 hod. Bude povinná evidence pracovní doby, povinné přestávky. Je zde ale velký odpor, aby se dohody nechaly flexibilní, takže doufejme, že tak zůstanou. 

PŘECHOD PRÁV A POVINNOSTÍ DO JINÉ ORGANIZACE

Chystají se změny ohledně automatického přechodu práv a povinností do jiné organizace. Pokud zaměstnanec nemá zájem o přechod do jiné organizace a chce tedy ukončit pracovní poměr, tak by to nově měl max. do 15 dnů oznámit zaměstnavateli, že nemá o přechod zájem a že chce skončit. Momentálně je to tak, že to může ukončit poslední den před přechodem a to je nevýhodná situace pro zaměstnavatele, který do poslední chvíle neví, zda může se zaměstnancem v nové organizaci počítat. 

O všech zmíněných bodech se teprve bude jednat, takže uvidíme, co se nakonec promítne ve velké novele zákoníku, která se chystá na začátek roku 2010.

Zdraví Vás tým Nového startu

Novinky pracovního práva2 komentáře: “Novinky z pracovního práva 2019”

  1. Petra napsal:

    Práci na sdíleném pracovním místě jsem jíž vyzkoušela, bylo to skvělé, hodiny jsme si zvládly s kolegyní nastavovat adekvátně a především podle toho jak nám to vyhovovalo. Každá jsme disponovala silnými a slabšími atributy pro tuto pozici, doplňovaly jsme se. Nakonec jsme práce provedly i více než by vykonal jedinec…

    • Zuzana Žatečková napsal:

      Dobrý den, děkuji za Vaši zkušenost, kde Vám sdílené pracovní místo skvěle fungovalo. Ono už dnes se to takto dá dělat buďto formou 2 zkrácených úvazků nebo spíše dvou DPČ (dohod o pracovní činnosti). Tento nový institut bude spíše jen nová právní forma, na druhou stranu možná firmy donutí více přemýšlet o zkrácených úvazcích (převážně pro ženy třeba), abychom lépe sladili work-life. Nechme se překvapit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *