76
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce76

Patří do životopisu fotka?

Na úvod bychom chtěli zmínit, že je na každém kandidátovi, zda fotku do životopisu uvede či nikoliv, je to svobodná volba každého. Tento článek pojednává o našich zkušenostech, pohledu personalistů, kterým za více než 10 let působení v personalistice pod rukama prošlo tisíce různých životopisů,  takže si na toto téma mohli vytvořit svůj odborný názor s přihlédnutím na všechny pro i proti. A náš názor je jednoznačný:

ANO – fotka do životopisu a patří je velmi žádoucí. 

Pořádám pravidelně přednášky na školách, veletrzích a dalších akcích na téma: jak sepsat správně životopis a jak se prezentovat na pohovoru a jednou z oblastí, kterou zde probíráme, je právě téma umístění fotografie na životopisu. Vždy se na začátku účastníků ptám, zda si myslí, že je dobré na životopis fotku umístit  a většina se shodne, že ano. Potom děláme praktická cvičení, kdy si účastníci vyzkouší roli personalisty a vybírají kandidáty na základě životopisů, které jim předložím a i ti, kteří si mysleli, že fotka do životopisu nepatří nakonec uznají, že je to opravdu potřeba a může to být velká výhoda oproti ostatním kandidátům ve výběrovém řízení.

Proč tedy většina kandidátů fotku do životopisu nepřikládá? Fotku přidává do životopisu zhruba 20 % všech kandidátů… možná se obáváte, že Vám fotka nějak uškodí, že zkrátka nejste reprezentativní typ či nejste fotogeničtí nebo nevíte, jakou fotku použít nebo zkrátka nevíte, jak ji do životopisu uložit…  na tato témata se v tomto článku zaměříme a naučíme Vás fotku do životopisu přidat v jednoduchém návodu, který zvládne opravdu každý.

Proč ANO?

  • Fotka dotváří celkový obrázek o naší osobnosti – životopis by měl co nejvěrohodněji popisovat naši osobnost po pracovní a částečně i osobní stránce a fotka nám v tom velmi pomůže a celkový obrázek o nás dotvoří, i když samozřejmě není tím nejdůležitějším. Tím je potom praxe, vzdělání a motivace daného kandidáta.
  • Stáváte se snadno zapamatovatelní – pokud Vás firma nevybere ve výběrovém řízení a ponechá si Vás v databázi pro případ kontaktování do budoucna, tak jenom při rychlém pohledu na váš životopis s fotkou se personalistovi či výběrové komisi i po delší době ihned vybavíte. Pokud na životopisu chybí fotka, budou mít co dělat, aby si vás vůbec vybavili pár týdnů po skončení výběrového řízení nemluvě o delší době. A když si Vás nevybaví, mohou o Vás ztratit zájem, velmi rychle zapomenou.

Proč NE?

  • Diskriminační údaj – obecně je opravdu fotka brána jako diskriminační údaj, ale my se s tím neztotožňujeme. My jsme zatím nezažili případ diskriminace kandidáta podle fotografie na životopise. Tzv. diskriminační údaje, jako je foto, věk, pohlaví apod. stejně v praxi málokdy fungují. Jsou to nařízení, které mají eliminovat diskriminaci, ale jako většina nařízení v praxi nefungují, protože jsme všichni jenom lidi. Pro lepší pochopení se na to podívejme z pohledu firmy a výběrové komise. Firma hledá pracovníky na určitý druh práce. Je právo každé společnosti přijmout pracovníka, jakého si vybrat chce a zaobalit to může potom jakkoli. Pokud firma hledá pohlednou ženu např. na pozici asistentky jednatele, stejně nezabráníte tomu, že se díky nepřiložené fotografii na osobní pohovor dostanete, ale poté si vyberou bez udání důvodu jiného kandidáta. A vy budete zmatení. Vše probíhalo v pořádku, schůzka byla příjemná, tak proč mě nevybrali? Vyplatí se zapojit selský rozum. Jsou pozice, kdy se příjemný vzhled a sympatie kandidáta velmi cení, ale není jich mnoho. Když budete hledat práci jako montážní dělník, prodavačka, učitelka, technolog, konstruktér, manažer a mohla bych pokračovat ve výčtu, tak firmu opravdu nezajímá, jak vypadáte. Bude je zajímat to, co umíte a co můžete firmě nabídnout. Kdežto u pozic asistentek jednatele, hostesek, modelek a podobných profesích hraje vzhled větší a někdy i základní roli. Můžeme namítat, že je to nespravedlivé, ale to je tak všechno, co můžeme.
  • Strháváme na sebe pozornost vzhledem – slyšela jsem názor, že pokud použijeme fotografii v životopisu, chceme tímto strhnout pozornost na náš vzhled namísto praxe či vzdělání. U některých kandidátů to tak bohužel skutečně je.  Výběr fotografie je velmi důležitá věc, kterou neradno podceňovat. O tom budu pokračovat níže.

Někdy zkrátka nemáme žádnou vhodnou fotku – připadáme si nefotogeničtí, nemáme žádnou pěknou fotku – tak ji raději na životopis nedáme, abychom tam nevypadali blbě. Pořízení pěkné fotografie nás v dnešní době zas tolik peněz nestojí, spíše jen trochu času a ten se v tomto případě investovat vyplatí. Nemusíme se fotit hned u profi fotografa, může nás vyfotit třeba nějaký náš přítel a postačí nám kolikrát i lepší foto z telefonu.

Dost často také neumíme fotografii upravit či vložit do životopisu, tak se s tím nezalamujeme a raději ji tam nedáme. Tento problém je taktéž snadno řešitelný, můžeme opět poprosit nějakého známého, kdo by nám s tím pomohl. Pro toho to bude záležitost na 5 min. Níže přinášíme jednoduchý návod, jak upravovat a vkládat fotku do životopisu.

Je na každém z nás, zda fotku do životopisu přidá, či ne. Vidíme to na rozdíl od kandidáta z jiného úhlu pohledu. Dáme si příklad – máme výběrové řízení na administrativního pracovníka, na tyto pozice se hlásí až desítky kandidátů. Zhruba třetina z kandidátů na svůj životopis fotku uvede, další  třetina neuvede. Fotka v tomto případě nehraje až takovou roli, výběrová komise si vybírá kandidáty na základě dalších údajů, jako je praxe, vzdělání, motivace kandidáta. Fotka může dokreslit jenom celkový obraz o člověku. Pokud zvolíme vhodnou fotku, tak nám může pomoci, ale ne v tom směru, že si komise bude vybírat pouze pohledné kandidáty, ale jak už jsem zmínila, dokreslí celkový obrázek o nás. Pokud však zvolíme nevhodnou fotku (selfie, uměleckou, sexy apod.), tak nám spíše uškodí, proto správný výběr nepodceňujme.

Na pohovor si pozveme několik kandidátů a zde už hraje fotka větší roli – zkuste si naplánovat 5 pohovorů za den, několik dní po sobě a věřte, že si nebudete schopni více než polovinu lidí vybavit, prostě vám to všechno splyne, i když jste s jednotlivými kandidáty strávili třeba hodinu času a jednání bylo příjemné. Když se však podíváme na životopis kandidáta s fotkou, okamžitě se nám vybaví. A zde vidíme největší výhody přiložení fotografie. Někdy totiž zajímavé kandidáty kontaktujeme v rámci dalších výběrových řízení a kandidát bez fotky na životopise nám velmi rychle upadne do zapomnění..

Výběr správné fotografie

Velmi důležitá věc je výběr správné fotografie. V dnešní době se rozmohl velmi zrádný nešvár a to jsou selfie fotografie a jejich používání v životopise. Je to záležitost především mladých dívek a žen, které mají v oblibě se takto fotit v různých (sexy) pózách a pak tyto fotografie umisťují na životopis. Uvědomte si prosím vždy, komu se životopis dostane do rukou a co si o vás na základě fotografie může daný člověk myslet. Taktéž umělecké fotografie do životopisu nedávejte, jsou většinou nepřirozené, vystylované a focené pro jiný účel a na životopis se taktéž nehodí.

Jako příklad si tu uvedeme  životopis ve dvou variantách. Která slečna/paní na Vás podle fotky působí lépe a důvěryhodně?

Příklad nevhodné fotografie:                                                                       Příklad vhodné fotografie: 

Jak upravit a vložit do životopisu fotografii

Někteří kandidáti vkládají fotky mimo životopis jako samostatný soubor v e-mailu. Tento způsob nedoporučuji. Má to jednu velkou nevýhodu a to je, že většina personalistů si životopis tiskne, aby si do něj mohli psát poznámky a fotografii už si nevytisknou, protože by se vytiskla na celou další stránku a stále je hodně toneru do tiskárny. Nejlepší způsob je tedy fotografii umístit do životopisu.

Fotografii umisťujeme v úvodní části životopisu k osobním údajům, není důležité, zda doprava či doleva, záleží podle vašeho gusta a kde si na fotografii vytvoříte místo.

Nejlepší fotografie je potom ta, která zobrazuje nás obličej až po ramena, dost často máme k dispozici pěkné fotografie, kde však máme celou postavu, takže při zmenšení do životopisu budeme vypadat jako cvrčci či jsou v zátiší fotky věci, které bychom v životopise mít nechtěli. Jak tedy fotografii upravit? Ukážeme si, jak na to.

Pokud nejsme znalí grafici a neumíme pracovat s profi grafickými nástroji, kde si fotografii můžeme snadno upravit, tak nám poslouží dvě možnosti, které zvládne na počítači každý.

  • Funkce malování. Otevřeme v počítači naši fotografii, kterou chceme upravit a klikneme na ní pravým tlačítkem myši a vybereme možnosti „Otevřít v programu“ – „Malování“

Fotografie se nám zobrazí v souboru malování. Zde si uděláme výřez fotografie pomocí funkce „vybrat“, kde tahem levého tlačítka myši vybereme obdelníkovou oblast z fotografie a zmáčknete pravé tlačítko myši, kde zvolíme možnost „oříznout“

Poté se nám zobrazí  vyříznutá fotografie, kterou si pod volbou „uložit jako“ v hlavním panelu vlevo nahoře v rohu uložíme do počítače. Tuto fotografii poté můžeme použít na vložení do našeho on-line formuláře pro tvorbu životopisu či si ji ji jednoduše vložíme do horní části životopisu. To provedeme tak, že fotografii otevřeme, pravým tlačítkem myši si ji označíme jako „kopírovat“ (či klávesovou zkratkou CTRL+C), dále si otevřeme formulář životopisu a pravým tlačítkem myši označíme možnost „vložit“ (či klávesovou zkratkou CTRL+V). Obrázek si potom můžeme zmenšit, zarovnat doprava/doleva, jak se vám to bude hodit.

  • Funkce výstřižky – novější verze MS Office nabízejí skvělou možnost výstřižků. Pokud se je naučíte používat, velmi Vám usnadní život. Práce s výstřižky je totiž velmi jednoduchá a velmi efektivní.

Otevřeme si naši fotografii, kterou chceme oříznout a najděme v hlavním panelu počítače ikonu výstřižku:

Po spuštění funkce výstřižků nás to vybídne k označení místa, které chceme označit. Pole podržením levého tlačítka myši označíme a rychle se nám zobrazí vybrané pole, které potom už jenom uložíme do počítače přes funkci „Uložit jako“ pro další použití.

Další tipy na zpracování životopisu a 5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíte najdete ZDE. Pokud si přeci jenom nevíte rady s vypracováním životopisu použijte náš on-line formulář, který vás navede a zdarma si zde vytvoříte svůj životopis, který vám bude odeslán na uvedený e-mail.

Budeme rádi za Vaše komentáře, názory.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *