76
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce76

Pro podniky – vyvarujte se chyb při výběru zaměstnanců

Tentokrát mi leží v hlavě téma určené pro podniky, které přibírají nějaké zaměstnance. Ráda bych Vám sdílela špatné zkušenosti z výběru zaměstnanců, abyste se mohli vyvarovat některých chyb, které jsem udělala já v roli vedoucí neziskové organizace, tak také moji přátelé, majitelé jiných podniků a organizací.

Za posledních několik měsíců jsem čelila hned několika situacím špatného výběru zaměstnance, ať už přímo či nepřímo. Daný uchazeč splňoval potřebnou kvalifikaci, po profesní stránce se nedalo nic vytknout, na všem podstatném jsme se shodli, proto jsme ho/ji přijali. Jenže už od začátku nám na jeho/jejím přístupu cosi nesedělo, ani jsme to nedokázali třeba úplně pojmenovat a tím, že jsme byli pod časovým presem někoho urychleně přijmout, tak jsme udělali pár ústupků a následných změn a říkali jsme si, že to bude dobré. Jsme přeci lidé a vždy se nějak domluvíme. Někde vevnitř nám sice náš vnitřní hlásek říkal, že tady budou asi problémy, ale neposlechli jsme ho a mysleli si, že to časem bude lepší..  Jenže opak byl pravdou a jak šel čas, tak se začalo stále více projevovat a stupňovat to, čím jsme si nebyli od začátku jisti. Dělali jsme v rámci potřebné spolupráce stále více ústupků a museli jsme čelit spoustě nepříjemných situací, které bychom za jiných okolností vůbec nemuseli řešit. Nakonec to ve všech případech stejně dospělo k vzájemné výměně názorů a časem také k ukončení spolupráce.

Jaké z toho plyne ponaučení?

Své zaměstnance si pečlivě vybírejme a dejme si raději s výběrem načas, než abychom udělali unáhlené rozhodnutí. Ačkoli už to kolikrát vypadá beznadějně, tak věřme, že ten pravý uchazeč se v ten pravý čas objeví. A hlavně – dejme na naši intuici. Naše intuice, tedy takový ten první dojem z člověka, by měl být pro nás stěžejní. Zaměřme se také na přístup a postoje daných uchazečů. Většina věcí se dá v praxi naučit, co ovšem člověka nenaučíte je právě oblast přístupu k věcem, oblast postojů.  Např. pasivního a neochotného člověka nenaučíte být aktivním a ochotným, sobeckého člověka nenaučíte být nezištným apod.

Firmy hledají převážně zkušené lidi do svých týmů. Je to pochopitelné. Budou mít méně práce s jejich zaučením. A čas jsou peníze. Ale! Z mé dlouholeté zkušenosti náboráře a dále vedoucího neziskové organizace už vím, že se kolikrát opravdu vyplatí přijmout uchazeče nezkušeného, nekvalifikovaného, avšak zapáleného pro věc, loajálního a se stejným pohledem na věc. Tento uchazeč se vše potřebné naučí a bude pro Vás tím nejlepším spolupracovníkem či podřízeným, budete se od sebe vzájemně učit a vše bude probíhat ve vzájemné symbióze, nebudete tlačeni k tomu dělat ústupky a kompromisy, které jdou často za hranici únosnosti, kdy z nich stejně nemáte dobrý pocit, i když jste částečně dosáhli svého.

Někdy si ale zkrátka nejsme jisti, zda k nám promlouvá intuice či nějaké naše škatulky, programy v naší hlavě. Jak tedy zjistíme, že ten či onen člověk pro nás bude ten pravý? Docela jednoduše. Dejte na své pocity. Pokud se s dotyčným člověkem cítíte tak, že vám energii vysává nebo prostě cítíte úbytek energie, do takové spolupráce se raději nepouštějte. Nikdo asi nechcete mít vedle sebe energetického upíra.. Pokud naopak cítíme příval energie, nové nápady, inspiraci, tak tento člověk je pro nás ten pravý. Tento příval energie nás totiž bude provázet po většinu společného času.

Chcete pomoci s výběrem zaměstnanců? Či poradit? Neváhejte se na mě obrátit…

Jsem zkušený personalista s více než 10ti letou praxí převážně z oblasti výběrových řízení a ačkoli za mnou stojí roky praxe, tak mojí největší devízou není praxe, ale právě práce cit pro tuto práci, rozvinutá intuice a empatie.  S každým klientem, se kterým spolupracuji, se nejdříve setkám osobně, navštívím provozovnu, zjistím a „nasaji“ co nejvíce informací a pocitů z firmy. Na základě tohoto mixu firmě potom doporučuji vhodné uchazeče a naopak. Mám radost z každé nové spolupráce, která mě posouvá zase dál a dál..

Budu ráda za Vaše zkušenosti a názory.

správný výběrNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *