73
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce73

Proč firmy neinformují?

Určitě jste to již zažili. Pošlete si do firmy životopis do výběrového řízení a nedostanete od nich žádnou odpověď…

Proč nás firmy neinformují, když o nás nemají zájem?

Většina firem má svého personalistu, který má na starosti celou řadu činností, např. pracovně-právní dokumentaci (smlouvy, výměry, dohody, dodatky), školení nových zaměstnanců, vedení osobních složek, zpracování podkladů pro mzdy, hodnocení po zkušební době, reporting ohledně fluktuace, účast na auditech, zpracování směrnic a v neposlední řadě právě i celý proces výběrových řízení. Je tedy potřeba si v první řadě uvědomit, že nemá na starosti jenom nás…

Vše začíná tím, že personalista dostane od vedení zadání najít nebo alespoň předvybrat toho nejlepšího kandidáta na konkrétní pozici ve firmě. Musí zpracovat inzerát, dát mu nějakou tu štábní kultůru = udělat ho lákavým, aby zaujal právě ty nejlepší. Zveřejní ho na webu, internetu, úřadu práce, letákovou akcí apod. Mailem a telefonicky se začínají hlásit různí uchazeči. Slovo „různí“ píšu záměrně a hlavně proto, že většina z nich nemá s pozicí vůbec nebo téměř nic společného. Například nesplňuje danou úroveň vzdělání, obor, úroveň cizího jazyka, má slabou nebo žádnou praxi v oboru, přílišně střídá zaměstnání atd. (o tom, kdo je pro firmy fluktuant jsme psali ZDE). Z jednoho úhlu pohledu je to chyba právě samotného uchazeče, který by měl mít soudnost a nehlásit se na pozici, na kterou nesplňuje většinu požadavků, nebo si inzerát pořádně ani nepřečte a nebo si řekne zkusím to a uvidím… a pak teda kouká…

Co se s životopisem děje dál?

Tyto životopisy putují rovnou do spodního šuplíku personalistů a nejsou s nimi prováděny další kroky. Ovšem správný personalista by měl vždy dát zpětnou vazbu a to i tu negativní, což se nedělá lehce. Jenže řekněme si upřimně, těch fakt dobrých personalistů, kteří si na to udělají čas, je jako máku.

Každý ale přece chceme vědět, jak na tom jsme, nebo ne? Já osobně ano a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i když to zabere spoustu času a není to zrovna příjemná aktivita, tak minimálně potěší, že zamítnutý kandidát poděkuje i za negativní odpověď. Jsou také společnosti, které mají spíše než personalisty (tzv. HR Generalist) samotné náboráře a ti dělají pouze nábory či první kola výběrových řízení. Dále jsou tu pak společnosti, kde první kontakt s kandidátem může být za 3 týdny až měsíc! Určitě se shodneme na tom, že více než 2 týdny nereakce na naši žádost je opravdu dlouhá doba a neprofesionální chování, zbytečně se takto kandidáti udržují v naději a nejistotě zároveň. Daná firma tak o dobrého kandidáta snadno přijde, protože když není dlouho žádná reakce, začne si člověk hledat práci v jiné firmě., logicky. Toto je příklad převážně nadnárodních společností, kde výběrka řeší právě specialisté na nábory, kteří mají v mailu a na stole kvanta životopisů na různé pozice do firmy, jenž musí selektovat.

Co bychom Vám doporučili?

Neposílejte životopis bezmyšlenkovitě na všechny nabídky, které se namanou. Pečlivě si inzerát přečtěte, nedívejte se jen na název, který vypadá lákavě, ale přemýšlejte také nad požadavky, zkuste si v hlavě představit náplň práce. Zaměřte se na profesi, ve které se cítíte jistě a víte, že máte firmě co nabídnout. Měli byste splňovat min. 80 % požadavků, jinak nemá cenu životopis do daného výběrového řízení vůbec posílat. Pokud splňujete méně, tak s největší pravděpodobností to stejně nedopadne a budete zbytečně zklamaní. Čím více zklamání, tím pak méně sebevědomí do dalších výběrových řízení, což je škoda.

Upravte si životopis na konkrétní nabídku s jasným a stručným motivačním dopisem. Jak na to? Můžete mrknout na naše dřívější články s videjky: Jak zaujmout v motivačním dopisea 5 nejčastějších chyb v životopisu. 

No a pokud si opravdu budete myslet, že na to máte, nebojte se zhruba po týdnu připomenout ideálně telefonicky a zeptejte se, jestli životopis společnost obdržela a jakou máte šanci dostat se do výběrového řízení. Hlavu Vám za to nikdo neukousne a třeba zjistíte, že Váš životopis skončil ve spamu a nebo ho v tom počtu e-mailů přehlédli (i to se bohužel docela často stává).

Zpětná vazba – naše přidaná hodnota

To, co našim kandidátům garantujeme, je právě zpětná vazba. A ne ledasjaká. Když se do firmy hlásíte sami a personalista si už dá tu práci, aby Vám poslal zamítavou odpověď, většinou se dozvíte, že nesplňujete požadavky či pozici uzavřeli (ačkoli ji dost často inzerují dál). Toť vše. Máme s personalisty místních firem velmi dobré vztahy, proto nám jsou schopni dát detailní zpětnou vazbu na Vás, kterou Vám pak reprodukujeme dál. Alespoň pak víte, na čem jste, co je potřeba do příště zlepšit atd. A to se myslím opravu vyplatí…

Článek pro Vás napsala naše vždy skvěle naladěná Šárka Sedlářová

 Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *