fbpx
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura

Změna je život

Ve středu 21. 6. nám začíná podle kalendáře astronomické léto, začíná nám čas dovolených a také my budeme v příštím týdnu fungovat v omezeném režimu z dovolené. Více o dřívějších formách oslavy léta a letního slunovratu popisujeme níže.

Věděli jste, že v létě nejčastěji dochází k rozhodnutí o změně práce? Dopřejte si tedy klidnou dovolenou, kde si budete moci v klidu promyslet, zda jste v práci stále spokojení, naplnění a máte se kam rozvíjet. A pokud to tak není, tak se nebojte změny, my Vám s tím můžeme pomoci. Více o tomto tématu v našem videu:

Oslavy léta

SLUNOVRAT

Dne 21. 6. začíná astronomické léto a lidé v různých kulturách a provedení oslavují letní slunovrat, den, kdy je nejdelší den a nejkratší noc. Slunovraty jsou předmětem oslav po celém světě, nezávisle na kulturách v té které oblasti, mající kořeny v dávné minulosti. Různé kultury si tyto cykly vysvětlovaly jako přízeň bohů a odpovídajícím způsobem je oslavovaly.

Během letního slunovratu se nikdy v noci úplně nesetmí. Objevuje se tzv. astronomický soumrak – na první pohled noc, ale hvězdy jsou vidět špatně.

V den letního slunovratu lidé odedávna uctívali slunce, čímž mu chtějí vyjádřit úctu a radost z úrody a sklizně. Léčivou sílu Slunce, která vrcholila v den slunovratu, si vážili v minulosti i Keltové. Tato moc byla spojována s uzdravující silou vody. Oltáře zasvěcené Slunci se proto často nacházely v blízkosti pramenů a studní. Tyto svatyně byly podle některých archeologů umísťovány do krajiny na základě astronomických poznatků a byly často součástí hradiště.

SVATOJÁNSKÁ NOC

Svatojánská noc je evropský lidový svátek slavený v předvečer 24. června, svátku Jana Křtitele.Navazuje na předkřesťanské oslavy letního slunovratu, jako jsou slovanská kúpadla nebo anglosaská Litha.

Typickým prvkem této noci jsou svatojánské ohně, pálené na kopcích. Symbolicky představují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují, zapalují se v nich košťata, kterými se pak krouží a v některých částech Evropy se z kopců pouští hořící kola či sudy, symbolizující putující slunce.

Důležitým prvkem je i svatojánské čarování, týkající se především sběru bylin a milostné magie. S magií lásky souvisí víra v „devatero bylin,“ kdy dívka z květů natrhaných v noci tajně na louce dívka uvine věneček a pak s jeho pomocí zjistí, koho si vezme.  Dále se věřilo, že v tuto noc lze nalézt zlaté kapradí, které označuje místa, u nichž se rozestupuje země a skály vydávají své poklady. Lesy měly být v tu dobu plné víl, divoženek, bludiček a jiných pověrečných bytostí, což pravděpodobně souvisí s dobou výskytu světlušek v časně letních nocích. Více najdete ZDE.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *