84
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce84

Jak pozastavit či zrušit živnost online?

Možná teď také řešíte, zda se vám vyplatí udržovat si živnost nebo je lepší ji pozastavit, resp. přerušit.

Já mám firmu s.r.o. a k tomu živnost, na základě které vyučuji orientální tance, pronajímám karavan a organizuji různé akce. V současné době jsou všechny tyto činnosti pozastavené a z mé živnosti plynou zákonné odvody v nemalé výši. Rozhodla jsem se tedy živnost pozastavit. Klasicky by šel podnikatel na odbor živnostenského úřadu fyzicky, ale vzhledem k aktuální situaci je lepší toto vyřešit online.

Jak tedy postupovat? Pokud máte založenou datovou schránku či vyřízený elektronický podpis, máte možnost vyplnit online formulář, který navíc odešle informaci na Okresní správu sociálního pojištění a také Zdravotní pojišťovnu. 

Pojďme na to. Na tomto odkazu Ministerstva průmyslu a obchodu si můžete pročíst možnosti si můžete přečíst veškeré informace o možnostech elektronického podání. Já si zkoušela aplikaci stáhnout, ale moje zkušenost je, že nefunguje, jak by měla. Nabízí se jednodušší varianta než stahování do PC a to vyplnění online formuláři na tomto odkaze: web aplikace. Pojďme si společně projít jednotlivé kroky.

Rozbalí se vám základní menu, ze kterého si vyberete, zda chcete založit novou živnost jako fyzická osoba (případ OSVČ), či jako právnická osoba (např. u s.r.o.) nebo vyplnit změnový list jako fyzická či právnická osoba. V případě změnového listu můžete živnost ukončit, pozastavit, změnit údaje o provozovně, adresy, přidat či odebrat jednotlivé obory živnosti aj.

Pozastavení živnosti online

Pokračujeme tedy na změnový list pro pozastavení živnosti. Zde se nám rozbalí menu, kde musíme vyplnit všechny 3 záložky spodního menu: Podnikatel, Změnové listy, Příloha SSZ. Nebojte, pokud něco zapomenete vypsat, formulář vám při odeslání nahlásí chybovou hlášku, kde vám co chybí vyplnit. Začínáme s první záložkou – podnikatel. Zde vyplníme všechny svoje údaje:

Pozastavení živnosti online

Další záložku Změnové listy už vyplníme podle toho, co potřebujeme změnit. Pokud nám jde o pozastavení živnosti, tak by se nám v bodě č. 1 měl načíst náš předmět podnikání. Pokud se nám automaticky nenačte, zvolíme tlačítkem „vybrat živnosti“. Dále ve spodní tabulce klikneme na „vybrat obory“, opět by se nám měly načíst automaticky. Určitě si je zkontrolujte podle vašeho Živnostenského oprávnění, zda to vše sedí.

Změnový list živnost

Pokračujeme na bod 05 Provozování živnosti přerušeno. Datum vám to uzná, až bude napsané celé (do té se povětšinou značí červeně jako nevyplněné). Datum napište klasicky ve formátu 17.03.2020. Nezapomeňte uvést také datum „do“. Přerušit živnost nelze na dobu neurčitou. Zadejte tam třeba 31.12.2020 a až se situace na trhu zlepší, můžete si živnost obnovit kdykoli dříve. Pokud ne, tak dejte pozor na to, že od dalšího dne, v tomto případě od 1.1.2021 je vaše živnost automaticky obnovena a vznikají vám povinné zálohy atd. Doporučujeme si vyplněný údaj někam napsat, třeba do kalendáře, abyste na to nezapomněli.

Přerušení živnosti

Pokud nemáte jiné změny dle formuláře, tak můžete pokračovat na na bod 16 Prostřednictvím CRM ohlašuji změnu též na. Bohužel jsme zjistili, že když vyplníte bod a), tak vám formulář hlásí chybovou hlášku a neodešle se. Na finanční úřad si proto raději zavolejte a o své změně je informujte. Na OSSZ a ZP by změnový list měl být odeslán, ale též doporučujeme si tam ještě pro sichr za pár dní zavolat a ověřit si, že vaši změnu přijali. Za telefonát nic nedáte.

Ohlášení ukončení živnosti

Můžeme postoupit na poslední třetí záložku a tou je Příloha SSZ, tzv. růžový formulář. Zde je potřeba vyplnit, zda je vaše živnost na vedlejší či hlavní činnost. Poté vyplníte bod a)-f) a podle vaší situace. Pokud máte ŽL jako vedlejší činnost, tak vyplňujete bod a) – zde vyplňte každý chlívek, i když není pro vás úplně relevantní, ono vás to jinak nepustí odeslat formulář. Po vyplnění můžete stisknout tlačítka „Odeslat el.podepsané“ či „Odeslat do dat. schránky„. Pokud někde máte chybu, formulář vám napíše chybovou hlášku a neodešle se. Můžete opravit a zkusit odeslat znovu.

Sociální pojištění

V případě, že máte založenou datovou schránku, tak vás to po stisknutí tlačítka „Odeslat do dat. schránky“ rovnou nasměřuje do datovky, vyplníte přihlašovací údaje a potvrdíte odeslání formuláře, už není potřeba nic dalšího vyplňovat, vše je nastavené automaticky.

Pokud si chcete ověřit, zda formulář na Živnostenský úřad opravdu odešel, tak doporučujeme zavolat až druhý den na ŽÚ. První den se dostane většinou formulář do podatelny celého oblastního pracoviště městského úřadu, která ho až poté přeposílá do příslušného oddělení.

Při telefonickém ověřování mi bylo sděleno, že ŽÚ poté odešle do datové schránky vyrozumění o pozastavení živnostenského oprávnění. Pokud by bylo ve formuláři něco špatně, tak by vám také měli dát vědět. Určitě je ale lepší si to pro sichr telefonicky ověřit, stejně jako u OSSZ a ZP.

Doufejme, že se situace brzy zlepší a my budeme opět schopni rozjet svoje podnikání!Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *