73
O životě na vysočině volná pracovní místa do mailové schránky
personální agentura
Nabídka práce73

Proč v inzerátech chybí plat

Proč firmy a personální agentury povětšinou v pracovních inzerátech nezveřejňují plat? Důvodů je hned několik, pojďme se tedy na výběrové řízení podívat z pohledu firmy a firemních procesů.

Plat dělníků

Pokud se budeme bavit o výrobní firmě, tak pracovní pozice montážních dělníků a skladníků mají plat řešený tzn. tarifem, případně bonusy za směnost, nepřetržitý provoz apod. a pro všechny je to jasné a průhledné, všichni mají stejné podmínky.  V případě dělnických pozic se tedy platy povětšinou do inzerátů uvádějí. Můžeme pak všichni vidět rozdíly mezi platy, které různé firmy nabízí. Pozor ale na jednu věc – každá firma koncipuje plat, který napíše do inzerátu úplně jinak. Jedna firma do něj zahrne vše – fix, možné prémie, 13. a 14. plat, příplatky za nepřetržitý provoz, možné přesčasy atd… to se pak v inzerátu objevují lákavá vysoká čísla a většina lidí na toto naletí. Další firma naopak uvádí v inzerátu či na portálu ÚP pouze deklarovaný plat – hrubou fixní mzdu. Až na osobním jednáním v personální agentuře či firmě samotné se dozvíte, že k platu můžete získat další prémie na základě vašich výsledků, docházky, plnění cílů apod. Co vnímáte jako tu správnou cestu? Malování vzdušných zámků nebo reálnou částku s tím, že se může ještě navýšit? Už tady vidíme, že to není vůbec jednoduché a to jsme zatím pouze u dělnických pozic, které jsou platově transparentní.

Plat kravaťáků

Pojďme na tzv. THP chcete-li kancelářské a manažerské pozice (kravaťáky) . Spolupracujeme se spoustou společností a neznáme snad jedinou, která by nám řekla: „Náš servisní technik či účetní bude mít 20.000 Kč hrubého, tečka.“ Většinou nám sdělí nějaké rozpětí či hranici, kde by si kandidáta představovali, např. 20-25.000 Kč, ale k tomu dodají, že plat není finální, že zaměstnanec může získat ještě různé kvartální prémie, prémie z výkonu atd atd… tyto prémie mohou plat v některých případech až zdvojnásobit. Takže opět není jednoduché napsat jasnou částku, kolik tedy kandidátovi chtějí/mohou zaplatit. Co se týče manažerských pozic, tak se kolikrát bavíme o rozpětí, kde jsou rozdíly v řádu desetitisíců, např. jejich představa je, že by se plat kandidáta mohl pohybovat ca 40-60.000 Kč. A nakonec dají vítěznému kandidátovi, který je zaujal 65.000 Kč nebo méně zkušenému kandidátovi 30.000 Kč.

Firmy chtějí ušetřit jako každý

Každá firma chce generovat zisk. Chce ušetřit a snižovat náklady na minimum, to se týká i mzdových nákladů na zaměstnance. Pokud zveřejní plat na pozici Mzdová účetní v rozmezí 30-40.000 Kč, budou kandidáti vyžadovat tento plat a pokud jsou zkušenější, tak si budou brousit zuby na tu vyšší částku. Firma jim nakonec nabídne třeba jenom tu nejnižší hranici, a tak se budou cítit ukřivdění, že když mají dlouholetou praxi, jak to, že nedostali více… Přitom když firma plat vůbec nezveřejní, je otázka platu vždy na osobním jednání. Většinou se od takové mzdové účetní dozvíme, že by ráda měla plat v rozmezí 20-25.000 Kč. A firma si mne ruce,  jak ušetřila na mzdových nákladech, protože rozpočet měla vyšší. A nový kandidát je též spokojen, protože dostal plat, o jaký si řekl.

Cože? Nový zaměstnanec bude mít víc než já?

Dnešní trh práce je neúprosný. Je zde spousta průmyslových firem a ty se snaží předhánět v nabídkách, aby získaly technicky vzdělané a ideálně také jazykově vybavené kandidáty. Často se tak dostávají do situace, kdy novému kandidátovi nabídnou vyšší plat než má zaměstnanec, který už ve firmě nějaký ten pátek pracuje. A tento kolega většinou spadá do té kategorie, že maká, až se z něho kouří, je v práci od nevidim do nevidim, ale svoji práci neumí prodat. Tak má třeba už pár let 30.000 Kč hrubého. Vedoucí oddělení a personalisté jsou si dobře vědomi, že tímto „nakoupili“ super loajálního zaměstnance. Jenže když za podobnou mzdu hledají dalšího do týmu, nikdo o to nemá zájem. „Za ty peníze to dělat nebudu,“ říkají kandidáti.  A protože mají hodně zakázek a někoho nutně potřebují, tak se rozhodnou, že zveřejní inzerát na tuto pozici v platovém rozmezí 30-45.000 Kč. Inzerát pak někde zahlédne náš kolega makač… jak se asi bude cítit? A jak se bude cítit poté, když mu nový kolega nastoupí a on ho bude zaškolovat, učit ho a přitom je mu jasné, že nový kolega má daleko vyšší plat..

Ne-spravedlnost?

Firmy přistupují k platové otázce různě. Některé firmy mají striktně dané hranice, kde se jaká pozice pohybuje a udržují v platovém rozmezí všech lidí spravedlnost na základě odpracovaných let, výkonu atd. Takových firem si vážíme, ALE, nemají to jednoduché při náboru, protože jejich nástupní platy jsou nižší než nabízejí konkurenční firmy. Teprve potom se zde zaměstnanci mohou vypracovat a přijít k lepším penězům jako jejich kolegové. Většina firem bohužel postupuje tak, jak jsem popsala v odstavci výše a věřte mi, jako zkušené personalistce, že pokud máte ve firmě stovky či tisíce lidí a jste tlačení do toho rychle najít nové lidi, protože je hodně zakázek a nemá je kdo zpracovávat, není fakt jednoduché spravedlnost uchovat. Kandidáti jsou různí, zkušenosti mají různé, charakter odlišný… každý nabízí něco jiného.  Jak zde tedy potom hledat spravedlnost? Dost těžce…

Inzerát a plat

Většina kandidátů by ráda věděla z inzerátů, jaký plat firma nabízí. Přirozeně. Nechceme ztrácet čas a reagovat na práci, kde nám nabízí méně, než požadujeme. Jenže firmy jsou poučené z výše uvedeného, a tak platové rozmezí uvádět nechtějí. Co také firmy nesnáší je, když se kandidát pídí pouze po tom, jaký dostane plat. Chtějí nejdříve vidět, že jste vhodný kandidát, že danou pozici zvládnete. Že budete pro firmu přínosem. Až potom se s Vámi rádi pobaví o platu. Proto nechávejte otázku platu až na konec pohovoru a vyvarujte se toho, abyste zmiňovali, že lepší plat je Vaší jedinou motivací pro změnu zaměstnání. Takového kandidáta zaručeně žádná firma nepřijme, to mi věřte.

Naši klienti (firmy, se kterými spolupracujeme) nám platové rozmezí na každou pozici říkají, takže jsme dobře informováni o tom, jaké jsou jejich představy o nástupním platu, jaké jsou další benefity atd. Firmy si ale nepřejí, abychom platové rozmezí do inzerátů uváděli (na základě výše uvedeného) a jejich přání respektujeme, proto nám odpusťte, že naše inzeráty jsou obecné a plat zde povětšinou uveden není. Rádi se s každým zájemcem sejdeme a blíže se pobavíme o každé pozici a také o platu – je to ale vždy otázka osobního jednání.

V minulém roce jsem natočila video na téma: Jaké jsou Vaše platové požadavky? Video tedy volně navazuje na otázku platu:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *