Na pohovor se většina lidí připravuje předem. Od zaslání životopisu, zjišťování informací o potenciálním zaměstnavateli a pracovní pozici, až po oprašování znalostí cizích jazyků. Zdá se, že Vás nic nepřekvapí, dokud nepřijde ona záludná otázka: „Jakou mzdu si představujete? ” A tady začíná zajímavá část pohovoru s uchazečem o práci. „ Ehm,…nooooo… Tak to jsem se chtěl/a zeptat, kolik mi nabídnete.” Nebo: „ Vy to v inzerátu neuvádíte.” A ještě lépe: „Jsem zvyklý/á na 45 000 Kč, tak aspoň 50 000 Kč na nástup.” Případně: „V Praze berou 40 000 Kč, tak asi tak.”
Pojďme se tedy podívat na informace, které se týkají odměňování v roce 2023, a také na pár tipů, jak reálněji určit svoji cenu na trhu práce. Od 1.1.2023 vešlo v platnost nařízení vlády upravující výši minimální mzdy. Nově je minimální mzda, tj. nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovněprávním vztahu, stanovena na 17 300 Kč. Ve srovnání s loňským rokem tedy vzrostla o 1 100 Kč.
Přepočítáno na týdenní pracovní dobu v hodinách (viz www.mpsv.cz/minimalni-mzda)
40 hod. | 103,80 Kč |
38,75 hod. | 107,20 Kč |
37,5 hod. | 110,7, Kč |
Co se týká zaručené mzdy, tj. mzdy/platu, na které vzniklo zaměstnanci právo podle zákoníku práce, smlouvy, předpisu nebo mzdového/platového výměru, ta se pro rok 2023 zvýšila jen u 1. a 8. skupiny. V současnosti se tak pohybuje v rozmezí od 17 300 Kč do 34 600 Kč za měsíc a od 103,80 Kč do 207,60 Kč na hodinu (viz § 3 Nařízení vlády č. 567/2006 Sb.).
A o kolik si tedy říct? V první řadě je dobré mít představu o tom, jak se pohybují mzdy na pozicích, o které se ucházíte, a to s ohledem na region. Jinak bude hodnocená finanční účetní v mezinárodní firmě v Praze a jinou mzdu můžete čekat v malé firmě o pár zaměstnancích na Vysočině. Také mezi sebou nelze srovnávat úplně odlišné obory. Je třeba zjistit si co nejvíce informací o obsazované pozici (náplň práce, konkrétní zodpovědnosti, požadavky na znalosti programů, cizích jazyků, nebo další kvalifikaci, struktura týmu, zařazení v organizační struktuře atd.). Tyto informace Vám mohou napovědět, o jaké částce bude reálné se s potenciálním zaměstnavatelem bavit. Případně se nebojte zeptat! Od toho pohovor je!
Když se hlásíte přes personální agenturu, jako je ta naše Nový start, můžete s personalistkami vaše mzdové představy před samotným pohovorem ve firmě sladit do reálné podoby, protože ony moc dobře ví, jaké rozmezí mzdy firma k dané pozici nabízí. Dokonce vám pomohou Vaše mzdové požadavky navýšit oproti původní představě, kdy se třeba zbytečně podceňujete a daná pozice je honorovaná lépe.
Z hlediska toho, co můžete zaměstnavateli nabídnout, kromě vzdělání popřemýšlejte také o tom, jak dlouhou za sebou máte pracovní historii a jaké konkrétní zkušenosti se vztahují k pozici, o kterou se ucházíte. Plusové body Vám mohou přinést i některé volnočasové aktivity (např. spravujete nebo tvoříte webové stránky pro nějaký spolek jako dobrovolník, fotíte a točíte videa, překládáte cizojazyčné texty, zpracováváte účetnictví pro nějakou menší firmu v okolí atd…).
No a v neposlední řadě, mějte spočítané svoje náklady na živobytí a dojíždění do práce a připočtěte si k nim částku na další výdaje (ať už je to kultura, sport, cestování, spoření nebo nenadálé havárie v domácnosti). Můžete se setkat s názory, že další výdaje mohou znamenat navýšení částky až 20%. Toto zvážení necháme na Vás, protože nejdůležitější je najít fajn práci a dobrý kolektiv.
A pokud si vše rádi spočítáte, doporučuji tuto kalkulačku: Platy.cz
Tak Vám přejeme, ať můžete i v roce 2023 dělat, co Vás baví!
Napsat komentář