Děti vám odrostly a vy se chystáte na návrat do zaměstnání? Pokud máte možnost vrátit se ke svému původnímu zaměstnavateli na stejnou pozici a je navíc ochotný vyjít vám vstříc s úpravou pracovní doby, využívat home office, tak máte z poloviny vyhráno.
Rodiče, zejména maminky, však kvůli skloubení péče o děti často původní zaměstnání opouštějí. Práce jim přestala vyhovovat kvůli časové náročnosti, dojíždění, služebním cestám, nebo se jejich preference prostě změnily a chtějí zkusit jinou činnost.
Bez ohledu na to by bylo dobré začít řešit návrat do práce s předstihem několika měsíců. Pokud vám v minulém zaměstnání neskončil pracovní poměr uplynutím doby určité, kontaktujte zaměstnavatele (nebo personální oddělení) a zkuste se domluvit, zda pro vás budou mít práci, která by odpovídala vašim potřebám (původní místo by vám po dobu rodičovské měli držet a pokud tomu nebrání provozní důvody, mohou vám zkrátit úvazek).
Druhá varianta, když se neplánujete vrátit na původní místo, je hledání nového zaměstnání. Během rodičovské je fajn začít se orientovat na trhu práce, prohlížet si průběžně volné pozice, případně se spojit s personální agenturou a udělat si obrázek, jaké pozice jsou ve vašem regionu žádané, aktualizovat si CV. Podle toho si také můžete v případě zájmu zvolit nějaké vzdělávací či rekvalifikační kurzy.
Vyvarujte se největším chybám, které ve tvorbě životopisu děláme:
Pokud na návrat do práce nespěcháte, nebo víte, že se vám to v takovém časovém rozmezí nepodaří (není volné místo ve školce, často nemocné děti, nemá kdo vyzvedávat atd. atd.), můžete si prodloužit čas s dětmi až do jejich 4 let věku, a to buď tak, že si rozložíte rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte (platí pouze pro děti narozené do konce roku 2023) a zdravotní pojištění za vás zaplatí stát. Nebo písemně požádáte původního zaměstnavatele, pokud vám stále běží pracovní smlouva, o neplacené volno (nemusí vám vyhovět).
Další možností, pokud jste vyčerpali rodičovský příspěvek a nemáte zatím žádné nové zaměstnání, je nahlásit se na vaší zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě (pečujete řádně, osobně buď o jedno dítě do 7 let, nebo o dvě děti do 15 let) a zdravotní pojištění za vás zaplatí stát. Pozor, dítě nesmí navštěvovat předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně! Poslední variantou je evidence na ÚP. Zde se vám otevírá také možnost zařazení do různých dotačních programů a získání přístupu k zajímavým vzdělávacím kurzům.
Další variantou jak se postupně zapojit do pracovního procesu jsou dohody konané mimo pracovní poměr – DPP a DPČ. O dohodách při registraci na ÚP jsme již dříve psali zde: Nově na ÚP jen DPČ.
Pokud opravdu tápete a potřebujete najít inspiraci na hledání nové práce po mateřské či rodičovské dovolené, mrkněte na naše video, které obsahuje další tipy:
Napsat komentář