Novela zákoníku práce, která již byla publikována ve Sbírce zákonů (19.9.2023) a jejíž většina ustanovení platí od 1.10.2023, reflektuje směrnice evropských institucí o podpoře skloubení rodinného/soukromého a pracovního života a o předvídatelnosti pracovních podmínek. V praxi bychom se tak měli setkat s větší mírou ochrany tzv. dohodářů (zaměstnanců pracujících na DPP či DPČ), podporou rodičů a pečujících osob a s tím související úpravou práce na dálku. Novela mimo jiné řeší i digitalizaci pracovněprávní dokumentace a elektronické doručování.
Změny pro dohodáře
Vítanou změnou pro dohodáře je od 1.1.2024 nárok na dovolenou za stejných podmínek jako mají ostatní zaměstnanci. Pokud nebude možnost dovolenou vyčerpat, bude dohodáři po ukončení práce poskytnuta náhrada. Dále budou mít dohodáři nárok na pracovní volno z důvodu překážek v práci (např. ošetření u lékaře, darování krve, svatba), avšak bez náhrady odměny (pokud se nedomluví se zaměstnavatelem jinak, nebo nebudu stanoveny podmínky vnitřním předpisem). U DPP navíc platí, že do 300 hodin se nezapočítávají náhradní doby (tj. dovolená a překážky v práci).
Co se týká rozvržení pracovní doby, dohodáři by měli obdržet písemný rozvrh pracovní doby a být s ním seznámeni 3 dny předem (tj. před začátkem období, pro které je tvořen). Pokud pracovní doba zasahuje do víkendů, svátků nebo se jedná o noční směny, případně jde o práci ve ztíženém pracovním prostředí, náleží dohodáři příplatky. Zaměstnavatel také musí stanovit řádné přestávky, garantovat dobu odpočinku a vést evidenci pracovní doby dohodářů.
Výraznou změnou je možnost požádat písemně zaměstnavatele o přechod do pracovního poměru, a to za podmínek, že dohodář odpracoval v předchozích 12 měsících alespoň 180 dní v souhrnu. Na tuto žádost musí zaměstnavatel písemně odpovědět (nejde o nárokovou žádost).
Práce na dálku (home working/home office)
Nově došlo ke komplexní úpravě práce na dálku. Nyní je základem písemná dohoda obou stran, kterou je možno vypovědět s 15denní výpovědní lhůtou (případně si strany mohou sjednat jinou dobu nebo nevypověditelnost). Co bude předmětem dohody, je na zúčastněných. Doporučuje se zahrnout do dohody místo výkonu práce, rozvržení pracovní doby, způsob komunikace a zadávání/kontroly práce, eventuálně i některé zásady BOZP.
Možnost požádat zaměstnavatele o home working má nově rodič pečující o dítě do 9 let věku, těhotná zaměstnankyně či zaměstnanec pečující o osobu blízkou. Žádost je však nenároková a zaměstnavatel je povinen písemně na ni odpovědět.
Podle nové vyhlášky MPSV má zaměstnavatel možnost poskytnou zaměstnanci náhradu nákladů spojených s výkonem práce na dálku (např. na energie, vodu). Pro tyto účely byla stanovena paušální částka 4,60 Kč za hodinu. Jedná se o daňově uznatelnou částku.
Informační povinnost a elektronizace
S novelou zákoníku práce se zaměstnavatelům zkrátila doba pro poskytnutí informací (zaměstnancům i dohodářům) o právech a povinnostech vyplývajících z pracovněprávního vztahu na 7 dní od vzniku pracovního poměru. Rozšířil se také okruh povinně sdělovaných informací (např. popis a místo výkonu práce, rozsah minimálního nepřetržitého denního/týdenního odpočinku, o poskytování přestávky v práci atd.). Výše uvedené informace bude moci zaměstnavatel poskytnout v elektronické podobě (zaměstnanci by měli mít umožněn přístup i tisk dokumentů).
Stejně tak i některé dvoustranné dohody mohou být doručovány elektronicky. Např. pracovní smlouva může být zaměstnanci doručena emailem – musí být ze strany zaměstnavatele podepsána uznávaným elektronickým podpisem. Dále musí být doručena na elektronickou adresu zaměstnance, která není v dispozici zaměstnavatele (např. na soukromý mail) a kterou zaměstnanec za tímto účelem písemně sdělil. Zaměstnanec od takto doručené pracovní smlouvy může do 7 dnů od doručení odstoupit, pokud ještě nezačal pracovat.
V praxi se často sjednává souhlas s elektronickým doručováním dokumentů zaměstnanci (např. mzdových výměrů). Jedná se o samostatné písemné prohlášení, v němž zaměstnanec uvádí elektronickou adresu (ne pracovní) pro účely zasílání písemností. Zaměstnavatel je povinen informovat zaměstnance o podmínkách elektronického doručování, a to včetně fikce doručení. Písemný souhlas může zaměstnanec kdykoliv odvolat. Pro jednostranné dokumenty týkající se ukončení pracovního vztahu – např. výpověď (a další uvedené v § 334a až § 337 zákoníku práce) však stále platí tzv. přísnější režim a přednost má stále spíše doručení do vlastních rukou.
Napsat komentář