71
O životě na vysočině dostávat aktuální pozici do mailu
personální agentura
Nabídka práce71

Jak napsat životopis (CV)

Životopis = vaše vizitka

Firmy si své uchazeče vybírají v první řadě podle životopisu neboli CV. Když firma vypíše volnou pracovní pozici, tak se jí hlásí různí uchazeči a zaměstnanec zodpovědný za nábor musí ze všech těchto životopisů a žádostí o práci udělat užší výběr a pozvat si na pohovor jenom ty nejlepší. Které kandidáty si vyberou na pohovor? Přece ty, kterých životopis nejvíce personalisty zaujme! Pokud máte špatně či nedbale napsaný životopis, můžete si velmi uškodit a firma vás vyřadí z výběrového řízení, aniž byste měli možnost se osobně prezentovat. Nepodceňujte proto zpracování vašeho životopisu a nepodceňte ani sepsání motivačního dopisu, který by měl být součástí všech materiálů, které do firmy posíláte.

Nebojte se přijít do naší kanceláře a my vám pomůžeme se správným sestavením životopisu či můžete navštívit jednu z našich přednášek Nechci na pracák! Aneb jak být úspěšný na trhu práce, kde probíráme, jak správně napsat životopis a motivační dopis.

Co by mělo být obsahem životopisu:

Jednotlivé body uvádím podle posloupnosti, jaká by měla být zachována pro přehlednost každého životopisu.

  • Osobní údaje – jméno, adresa, zdravotní stav, ideálně také datum narození
  • Fotka – doporučujeme dát do životopisu také vaši fotografii, avšak nevhodnou fotkou si můžete také hodně uškodit (doporučujeme vybrat pasovou fotku, kde vám jde vidět hlava po ramena, ne selfie fotografie, ani vystřižené fotografie z rodinných či skupinových fotek). Více o použití fotky a návod na úpravu fotek najdete v našem článku Patří fotka do životopisu?
  • Vzdělání – pište od nejnovějšího po nejstarší, základní školu neuvádějte – nezapomeňte uvést rok začátku a ukončení
  • Praxe – opět od nejnovější po nejstarší, nejnovější praxi více rozepište, starší zkušenosti, které nejsou relevantní k práci, kterou chcete získat, můžete zmínit pouze pár body – opět nezapomeňte uvést začátek a konec, ideálně ve formátu 04/2010 – 05/2016 (je to přehledné)
  • Doba bez práce – nevynechávejte v životopise údaj, že jste byli v určité době bez práce, pokud to bylo delší dobu. Stačí když jenom krátce zmíníte, že v daném období jste byli uchazeči na ÚP. Neuváděla bych asi dobu na ÚP pár týdnu či měsíce, dvou. Dobu bez práce uvádějte jako součást sekce:  Praxe či Pracovní zkušenosti
  • Znalosti cizích jazyků – stává se v dnešní době jedním z nejdůležitějších údajů, správně ohodnoťte svoje znalosti a napište úroveň dle Evropského referenčního rámce. Chcete se v tom lépe zorientovat? Natočili jsme na toto téma video, kde vše podrobně vysvětlujeme s názvem Umíte cizí jazyk?
  • Znalosti IT nástrojů – nepište jenom MS Office, ale napište konkrétně, se kterými programy umíte pracovat a na jaké úrovni – např. MS Office Excel – úroveň běžného uživatele aj.
  • Školení, semináře – do druhé části životopisu napište seznam různých důležitých školení, seminářů, rekvalifikací
  • Řidičský průkaz – napište, zda vlastníte ŘP a na jaké skupiny, zda jste aktivním řidičem
  • Doplňující údaje – na závěr můžete napsat také něco k vašim koníčkům, vlastnostem a schopnostem
  • Datum vytvoření životopisu (můžete přidat podpis) – dávejte pozor, ať je vždy aktuální

Rady a tipy:

  • personalista věnuje vašemu životopisu v průměru 30 sekund, takže zde platí pravidlo: jasně, stručně, výstižně
  • životopis by měl být dobře strukturovaný, aby se v něm personalistovi dobře orientovalo – složitosti a dlouhé texty nikdo nečte
  • délka max. na 2 strany, u absolventů a lidí s malou praxí postačí 1 strana
  • nelžete, nezveličujte !! Na to se vždy přijde a vy z toho nevyjdete zrovna dobře (platí zejména u zatajování pobytu na ÚP a přilepšování si jazykových či počítačových znalostí a dalších dovedností)
  • datum vytvoření životopisu by mělo být vždy aktuální. Nepůsobí dobře, když se prezentujete životopisem, kde je datum vytvoření měsíce či roky zpětně
  • životopis by měl obsahovat aktuální informace, pokud jste nedávno změnili zaměstnání, kde se vám nelíbí a hledáte novou práci – životopis aktualizujte. Nepůsobí zrovna dobře při pohovoru, když pak musíte vysvětlovat, že v této firmě už nepracujete, ale pracujete jinde, na jiné pozici.. je to neprofesionální a dáváte tím najevo, že jste si nedali práci s tím, abyste životopis zaktualizovali.

Další rady a tipy na sepsání správného životopisu najdete na našem blogu.

Přikládám svůj životopis pro inspiraci vyplněný zde na našem on-line portále, kde si ho můžete ZDARMA vyplnit také pro svoje potřeby: