Pokud chcete uspět na pohovoru ve firmě, ale i kdekoli jinde na obchodním jednání, ze kterého chcete získat prospěch, tak se doporučujeme držet několika hlavních zásad, které popisujeme níže. Konkrétní ukázky (ne) přípravy na pohovor uvidíte v našem videu:
Doporučujeme tak 10-15 min. předem. Tento čas využijete k tomu, že se vnitřně zklidníte, nasajete atmosféru firmy, přečtete si třeba nějaké informace na recepci a zjistíte více informací o formě, které se vám potom při pohovoru můžou hodit. Nejhorší situací, která se ale dost stává je, že se uchazeč zpozdí a ani dopředu nezavolá. To potom personalista sám volá, že byl domluvený pohovor a kde že uchazeč je. Ten se v telefonu omlouvá, že bloudí a nemůže najít firmu, že mu ujel vlak, skončil v zácpě apod. Když jdete na jakoukoli schůzku a pohovoru nevyjímaje, tak si vyžádejte kontakty na příslušného člověka, který schůzku organizuje, abyste v takových případech mohli dopředu zavolat a omluvit svůj pozdní příchod. Ve firmách to totiž funguje tak, že daná komise má na vás vyhrazený daný čas, třeba hodinu a po tomto pohovoru už mají členové komise, například jednoliví manažeři jiné schůzky. Když příjdete pozdě, okrádáte se o svůj vlastní čas. Z hodinového pohovoru vám potom na svoji prezentaci zbyde třeba sotva půlhodina a pohovor je veden již pod časovým tlakem. Když svůj pozdní příchod dopředu neomluvíte, děláte si špatné jméno ještě dřív, než jste mohli vůbec cokoli říci.
Tady záleží hodně na pozici, na kterou se hlásíte. Pokud se budete ucházet o pozici ve výrobě, tak se stačí obléci stejně jako v civilu, vyvarujte se pouze extrémů. Pokud se hlásíte na nějakou lukrativnější pozici v adminstrativě, tak lepším oblečením rozhodně nic nezkazíte. Pro pány je to ideálně košile, dlouhé kalhoty a sako s kravatou a pro ženy je ideální nějaká neprůhledná halenka bez výstřihu a k tomu společenské kalhoty či přiměřeně dlouhá sukně (doporučujeme pod kolena) či slušivé šaty, které však více skrývají než odhalují. Barvy volte nevýrazné (nejdete na přehlídku) a uzavřené body dle ročního období. Žabkami ani páskovými botami na jehlovém podpatku na pohovoru rozhodně nikoho neohromíte. Ba naopak.
K vhodnému oblečení patří také celková upravenost. Někteří pánové mají bohužel problém s nadměrným pocením a věřte že pro personalitu není nic horšího než sedět v uzavřené místnosti s člověkem, který nadměrně páchne. To můžete být sebezajímavější kandidát, ale firma vás s největší pravděpodobností nevybere, protože si přítomní budou myslet, že takto páchnete normálně a se vší upřímností říkáme, že vedle takového kolegy nikdo sedět nechce. Pokud máte tento problém, tak doporučujeme sprchu těsně před pohovorem a použití tělové kosmetiky – přiměřeně. Dámy mají zase opačný problém a to je, že to někdy přehánějí s parfémy. V tomto případě vznikají u komise úplně stejné pocity, jako jsme uvedli u pánů. Silný parfém vám na pohovoru může tak zamotat hlavu, že se ani nemůžete soustředit. Proto radíme střídmost a to jak v líčení, účesu, tak také v užití deodorantů a parfémů.
Z naší vlastní několikaleté zkušenosti s podáváním si ruky stovkám či dokonce tisícům kandidátů musíme bohužel konstatovat, že ačkoli přihlédneme k dnešní době, kdy jsou všichni informováni o tom, jak je důležitý pevný stisk ruky, tak opravdu pevnou ruku podá ca. 5-10% kandidátů. Většina uchazečů podá ruku spocenou, vlhkou a studenou, jen tak na okraj, aby se neřeklo. Nejhorší typy jsou potom s tzv. leklou rybou, kdy při stisku ruky máte pocit, že jste právě tomu druhému ruku rozdrtili a nebo zase opačný extrém, kdy vám někteří, většinou potom muži, podají tak pevný stisk, že máte pocit, že vám právě praskly všechny kosti v ruce. Váš stisk ruky vyjadřuje dynamiku vaší osobnosti a psychologové říkají, že přirozeně pevný stisk ruky se nedá naučit, že podáme ruku takovou, jaká jsme osobnost člověka. Každopádně si rozhodně ohodně přilepšíte, když se na okamžik podání ruky budete soustředit a budete se snažit podat ruku s pevným stiskem.
To je další věc, která by měla být automatická, ale bohuže ve většině případů není. Zde je pár základních rad, na které je potřeba se při pohovoru či jakémkoli jiném obchodním jednání zaměřit:
Poslední, ale neméně důležitou radou je příprava na pohovor. Příprava zahrnuje, že si zjisíme o firmě co nejvíce informací, protože ve většině případů se vás na to na pohovoru zeptají. Dále si pečlivě prostudujeme pracovní inzerát a snažíme se udělat si představu, co bude obsahem práce a jaké musí mít na tuto pozici kandidát kompetence a schopnosti. Na pohovor se připravujte také psychicky. Čím více se připravíte a dopředu si zjistíte informací, tím méně potom budete nervózní. Máte s nervozitou problémy? Přečtete si náš článek Nervozita při pohovoru – jak na ni vyzrát.
Neuspěli jste na pohovoru? Mrkněte na naše další tipy, jak o pohovoru přemýšlet v článku Pracovní pohovor.